На 10 март, 30 минути след полунощ можете да чуете Наум Шопов в главната роля в пиесата на Харолд Пинтър – „Лунна светлина“. За съжаление вече не можем да видим изключителното му присъствие на сцената. Но за щастие – фондът на Радиотеатъра съхранява гласа му.
Веднъж в свои бележки към публиката Харолд Пинтър пише: „Говоря с известно нежелание, понеже зная, че имам поне 24 интерпретации на едно твърдение в зависимост от това къде стоите в момента и какво е времето. Намирам, че едно категорично твърдение никога не може да бъде вечно. Веднага ще бъде модифицирано от останалите 23 варианта.“
И „Лунна светлина“, както и останалите пиеси на Пинтър, изразява многовалентността на човешките отношения. Неизразимите им граници. Неуловимите им мигове и нюанси. Измамите, надеждите, краховете и самотата ни като отделни човешки същества, както и стремителността, с която се опитваме да образуваме някаква общност или дори едно цяло. Нито ние, нито образуванията ни са категорични. Винаги са оборими. Винаги са несигурни. И тъкмо с тази променливост омагьосва драматургията на Пинтър.
А вдъхновяващата актьорска специфика на Наум Шопов органично се вписва в такъв тип произведения.
Постановката е на Юри Статков.
Участват: Наум Шопов, Нина Стамова, Любомир Младенов, Пламена Гетова, Петър Русев, Веселин Цанев, Венцислав Кисьов, Албена Велева.
Роден през 1813 г. в Годелау, Германия, Георг Бюхнер е писател, драматург, лекар и революционер. За краткия си живот (умира на едва 23-годишна възраст) и пишейки десетилетия преди Ибсен, Чехов и Стриндберг, Бюхнер предвещава и чертае пътя на модерната драма в Европа. "Войцек", написана малко преди смъртта му и останала незавършена, е една от..
В чест на 15 септември, първия учебен ден, Радиотеатърът на Българското национално радио предлага на най-любимите си слушатели, децата, постановката "Легенди за буквите" от Тодор Лозанов. Авторът представя със средствата на мерената реч виденията си за буквите – как са създадени във времето на древен Египет, и как са достигнали до българските земи..
В продължение на седем седмици екип "Драматургични форми" представя радиопоредицата "Видрица". Слушайте всеки делничен ден от 1 септември в рубриката "Радиоколекция" – от 0:15 до 0.30 часа на вълните на програма "Христо Ботев". Поп Минчо Кънчев (1836-1904) – свещеник, учител, революционер и обществен деец – оставя едно от най-ценните свидетелства..
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Днес и утре (9 и 10октомври) Университетът по архитектура, строителство и геодезия ще бъде домакин на третото издание на форума "Дни на кариерата –..
Владина Цекова е обиколила над 70 държави. Била е фотомодел, рекламен директор, продуцент на телевизионни предавания. Има стаж и като детска учителка. Но..
На 10-ти октомври, в Световния ден на психичното здраве, граждански организации, ученици и учители ще дискутират на форум "Сцена за агресията в училище" в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg