Истински подарък за българската класическа сцена подготвя проф. Томислав Байнов, който от три десетилетия живее в Германия. Концертите са планирани за месец ноември като едно от закриващите събития на Пловдив 2019, но ще се състоят и в още три града, кандидатствали за Европейска столица на културата – София, Велико Търново и Варна.
Проф. Томислав Неделкович-Байнов е роден в семейство на музиканти в София. Стъпва на музикалната сцена едва петгодишен, само година по-късно става носител на Първа награда от националния конкурс „Светослав Обретенов“ в Провадия. Негови учители са Константин Ганев, Джулия Ганева, Величка Савова, Панчо Владигеров, Лазар Николов. Продължава обучението си във Висшето училище за музика в град Тросинген, Германия при проф. Йохан ван Беек. Лауреат е на редица международни конкурси, член на жури в престижни международни музикални форуми, университетски преподавател и водещ на майсторски класове. Репертоарът му обхваща над 40 клавирни концерта, солистични, ансамблови и камерни творби, а дискографията му включва множество студийни записи и концертни изпълнения.
За слушателите на „Артефир“ – един разговор с проф. Байнов, който ще доведе у нас през ноември своя клавирен ансамбъл с пианисти от девет страни.
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg