Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаната история на академика-банкер

БНР Новини
Иван Евстратиев Гешов

Той е от най-големите имена в българското финансово и банково дело. Казва се Иван Евстратиев Гешов.Същевременно е виден политик и държавник, изявен дипломат и учен от голяма величина. Въпреки че през последните години българската общественост имаше възможност да се запознае с неговата биография, със спомените му и с част от неговото, макар и разпръснато, документално наследство, определено може да се каже, че той и до днес остава недостатъчно познат за съвременните българи.
Иван Евстратиев Гешов (в средата) сред членове на своето правителствоИван Гешов е водач на Народната партия, министър-председател на България в 32-ото правителство (1911 – 1913), бил е народен представител в 11 обикновени и в 2 велики народни събрания (III и V), както и председател на XI (1901) и XIII (1913) обикновено Народно събрание. Освен това Гешов е начело на Българското книжовно дружество (1898 – 1911), на Българската академия на науките (1911 – 1924) и дори на Българския червен кръст (1899 – 1924). Като директор на Българската народна банка, неговият подпис е върху първата емисия български левове.
Животът на Гешов е сценарий за игрален филм, изпъстрен е с исторически събития, в които главно действащо лице е този умен и щедър българин. От това, което нашите съвременници са прочели за него оттук-оттам, в повечето случаи доста негативно, е трудно да си представят неговия образ. Възможност за това дават завладяващите му и интересни спомени, писани и публикувани през различни години и в различни издания и периодичен печат. В тях се намира истината, колкото и скромно изречена, за неговата личност и дело.
Даниела Стоичкова, Елена Дяконова и Румен Леонидов в студиото на „Премълчаната история“. Снимка: Емил НиколовКато се оставят на забрава личности от ранга на Иван Евстратиев Гешов, бъдещето отново и отново ще ни предлага и появата на политици и държавници еднодневки, които утрешният ден ще заличи напълно от аналите на историята. В предаването участват Даниела Стоичкова, Елена Дяконова, проф. Лизбет Любенова и Цочо Билярски.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Палм бийч

Имение със 78 стаи в "гетото" за милионери Палм бийч

Да полетим с Петя Кръстева към Маями и Палм бийч, за да поемем задължителната си доза Витамин Д от бреговете на Флорида. Маями е вторият по големина град в щата Флорида и най-гъстонаселеният мегаполис в тази част на Съединените щати. Околностите му са заети от езера, канали, частично наводнени тропически гори, за които е характерна високата..

публикувано на 31.05.24 в 08:50

Виктор Лилов: Менделеевата олимпиада е сред най-тежките състезания в областта на химията

17-годишният Виктор Лилов покори Международната Менделеева олимпиада по химия в Китай и предизвика фурор в света на научните състезания. "Вече завърших 12-ти клас в Софийската математическа гимназия, от 9-и клас чрез преподавателя си Виктор Толев за запалих по химията, а от 10-и клас участвам в състезания", заяви в предаването "Следобед за..

публикувано на 31.05.24 в 08:30

Астрономическата обсерватория и планетариум в Габрово се превръщат в извънучилищен образователен център

Астрономическа обсерватория и планетариум в Габрово е разположена в живописния квартал "Петкова нива", недалече от центъра на града. Габрово е град – известен с пестеливостта, остроумието и предприемчивостта на жителите си, носители на много прогресивни идеи и начинания. Обсерваторията тази година отбелязва 40 години от своето създаване и вече се е..

публикувано на 28.05.24 в 09:20
Д-р Фани Цуракова

Когато лекарите станаха писатели...

Перифразата на известния роман, в който се говори предимно за зъболекари и импресионисти, ни послужи за сюжет в дискусията с д-р Фани Цуракова. Популярна като психиатър, лекар и писател д-р Цуракова направи своеобразен лиезон (често използван в психиатричната практика метод) между изкуството да пишеш и да лекуваш. Нашият гост умело свърза лекарските..

публикувано на 28.05.24 в 08:25

Най-хубавото се вижда само със сърцето

Преди 15 години програма "Христо Ботев" на БНР обяви провеждането на първия поетичен конкурс за хора с увредено зрение "Зрящи сърца". От тогава насам всяка година в чест на светите братя Кирил и Методий, на Българската азбука, просвета и култура и на Славянската книжовност сред най-добрите творби биват отличавани победителите. Тази година журито..

публикувано на 27.05.24 в 17:37