В наши дни дроновете заемат все по-съществена част от проектите на летящия мениджмънт. Освен за военни цели, използвани са при охранителни и спасителни мисии, за мониторинг на различни инфраструктури и контрол на качеството на въздуха, при археологически разкопки и за доставки на какви ли не поръчки, в спешната медицина и в селското стопанство, в киното и рекламната дейност.
Умението да се управляват дронове вече се включва като елемент дори от обучението на бъдещи журналисти в някои университети. Като всяка технология с богати възможности, обаче и тази има две страни, защото не са никак малко случаите на злоупотреба с тези безпилотни летателни апарати за нарушаване неприкосновеността на личното пространство, за контрабанда, шпионаж, тероризъм. Да не говорим за зачестилите проблеми, създавани от дронове на летища по целия свят, които също налагат овладяване в най-скоро време на съществуващия регулаторен хаос в нормативните уредби в тази област.
Разговаряме по темата с авиоинженера и инспектор от Главна дирекция на Гражданска въздухоплавателна администрация към Министерството на транспорта, информационните технологии и събщенията Стефан Христозов.
В разговора се включва и един от първите обучители за управление на дронове у нас Трифон Михайлов със своя разказ за първия безпилотен въздухоплавателен апарат, с който може да се общува чрез жестове, известен още като „Искрата“ .
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски държави през 1954 г. Във връзка със 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-годишнината от пълноправното членство на България в организацията Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за..
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не..
На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg