Затегнете коланите! За да стигнете до острова, на който ще ви водим в „Покана за пътуване“, трябва да прекарате във въздуха 18 часа! Без да броим смяната на полети, летища и държави. Ами да! Нова Каледония е на 16 хиляди километра от България, но от разказа на адвокат Галина Петрова става ясно, че всяка секунда дребно неудобство си струва. Като юрист от 21 години, тя е „професионално увредена“ да говори отлично и затова я оставям сама да се представи като пътешественик, посетил 67 държави на всички континенти, без Антарктида.
Галя разказва за столицата на Нова Каледония – Нумеа, за Острова на пиниите, който е тайният адрес на рая, и за Лоялити айлънд, където хората живеят без електричество, но са много щастливи.
След като сме се пренесли до Нова Каледония, разстоянието от 13 хиляди километра до Сан Педро де Атакама има опасност да ни се стори почти зад ъгъла… на въображението. За да се подготви за 20-дневното си пътуването из Южна Америка Мариела Нейкова е събрала съвети, мнения и сведения от десетки пътешественици, защото го е организирала сама. Смелата дама, известна като съпругата на Цветелин Атанасов, най-добрият български имитатор на Елвис Пресли, го оставила да се грижи за 6-годишната им дъщеричка и поела по мечтания маршрут.
Мариела ни пренася от ледниците на Ел Калафате до пустинята Атакама, където е опитала месо от лама. Там е видяла наниз от малки торнадо и високи гейзери, гледала е нощното небе през телескоп и е усетила амплитудата на +25 градуса през деня до -25 нощно време. Посетила е и водопадите Игуасу но специално време си е запазила за Карнавала в Рио! Кой не е мечтал да танцува с някое училище по самба?! Впрочем, това е напълно постижимо – срещу 300 долара. Но Мариела Нейкова, не се е отдала на мечти, ами е планирала пътуването си до Южна Америка, така че да се озове сред публиката на самбодрома точно на финала.
Ще перифразирам дядото на Дрю Баримор, който е казал „Толкова много жени, а толкова малко време“ в „Толкова много страни, а толкова малко време“. Мариела Нейкова споделя тази максима и крои планове за още пътешествия до Южна Америка.
В родолюбивата рубрика „50 места от българската история отвъд България“ пътуваме малко като разстояние – до Браила, но много във времето – до по-миналия век. Светослав Марков ни припомни, че Българската академия на науките изобщо не е създадена у нас, но в замяна на това ѝ е „бабувал” Любен Каравелов.
Май прекалихме с разказите да далечни земи в днешното издание на „Покана за пътуване“. За да се надскочим следващият път ще трябва да летим чак до луната. Аз, Магдалена Гигова, искам да отида и там. А вие?
Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..
Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..
В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..
Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg