На 17 април преди пет години ракът отнесе от този свят признатия вече за класик писател Габриел Гарсия Маркес. Той е автор на едни от най-популярните романи на 20 век – „Хроника на една предизвестена смърт“, „Любов по време на холера“ и много други. Само шедьовърът му „Сто години самота“ е продаден през годините в около 10 милиона екземпляра в целия свят.
Габриел Гарсия Маркес е роден на 6 март 1927 в Аракатака, Колумбия, известно като банановото пристанище на Карибско море, но прекарва по-голямата част от живота си в Европа и Мексико. В Мексико остава до смъртта си през 2014 година.
По професия е журналист, по призвание писател, но също е и издател, и общественик. Още в лицея, в който учи, започва да пише хумористични поеми и да рисува карикатур. По-късно, когато вече работи като журналист в различни издания, започва да публикува разказите и есетата си…
Световната слава за Маркес идва с публикуването на книгата „Сто години самота“ през 1967 година и за него получава наградата „Ромуло Галегос“. През 1982 г. Маркес е удостоен и с Нобелова награда за литература за цялостно творчество. Но не наградите, а популярността на творбите му го правят „класика на 20 век“, както пишат за него критиците… а защо не и класик на 21 век.
Маркес е много популярен и в България, още от времената, когато е изповядвал идеите на социализма.
Издателство „Лъчезар Минчев“ се зае със задачата да преиздаде по-голямата част от произведенията на Маркес, както и да публикува неиздадени негови произведения.
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg