Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интернет и история, историята в интернет

БНР Новини
Юрий Дачев, Мартин Чорбаджийски и Митко Новков (отляво надясно) в студиото на програма „Хр. Ботев“
Снимка: Кирчо Стоичков

Интернет се превърна в неотменна част от всекидневието на всеки човек и това, разбира се, е добра промяна. В същото време обаче тъкмо от социалните мрежи тръгват множество фалшиви новини, изкривявания на действителността, на историята, изобщо на света. За щастие, съществуват множество сайтове, които по съвсем друг начин носят отговорността към потребителите и сред тях един от стойностните е „Българска история“. В него публикуват водещи български историци, предават се интересни факти, провокира се мисленето. „Военна история“ е друг такъв сайт, този, който поддържа Христо Христов е трети…

Изобщо качествена българска история се появява във виртуалното пространство и за нея говорим в предаването „Премълчаната история“ на 24 април 2019 г. За да ни помогнат да я откроим, наши гости са Мартин Чорбаджийски, един от администраторите на сайта „Българска история“ и Юрий Дачев – театрал, драматург, телевизионен водещ и автор на предаването „Рецепта за култура“. Говорим за същото с проф. Пламен Павлов от Великотърновския университет и Христо Христов, създател на сайта desebg.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цената на паметта

Точно сто години след рождението на писателя Генчо Стоев говорим за шедьовъра му – "Цената на златото", и за историческата памет, интерпретирана от перата на писателите ни.   Заедно с професорите Евдокия Борисова, Пламен Антов, с писателя Деян Енев, журналиста и поета Божидар Грозев и докторанта от Шуменския у-т "Константин Преславски" Валентина..

публикувано на 05.02.25 в 18:46

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08

Как мутациите оформят не само биологичните видове, но и хода на живота?

От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..

обновено на 04.02.25 в 13:35

Анатомия на страха: Епизод 1 – Същност и форми на страха

Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..

обновено на 03.02.25 в 10:25

За връзката между чишкащото момченце Пис и брюкселската дантела

Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..

публикувано на 02.02.25 в 12:15