Еквинет е Европейска мрежа на органите за равенство. Еквинет предлага следните препоръки:
Общ принцип на равенство
1. Недискриминацията и амбицията за реално равенство са основни принципи на европейските демокрации, а предизборните кампании са ключови тестове за ангажираността им.
2. Равното третиране и недискриминацията са общи минимални стандарти и трябва да бъдат спазвани от всички при всякакви обстоятелства, включително по време на предизборни кампании.
3. Политическите партии и медиите трябва да обмислят приемането или поддържането на кодекси за поведение за предизборни кампании, които включват политики за справяне с дискриминация, тормоз и слово на омраза.
Забрана на дискриминация
4. Политическите партии и кандидатите, както и лицата, работещи за тях, трябва да се въздържат в програмите и кампаниите си от използване на дискриминационен език или предлагане на дискриминационни политики и закони; от изразяване или подкрепа на идеи или теории за превъзходство на една група лица на основата на тяхната раса, етнически произход, религия, пол, други защитени лични характеристики или комбинация от тях.
5. Медиите в тяхното отразяване на предизборните кампании трябва да се въздържат от дискриминационен език или политики и идеи или теории за превъзходство на една група лица въз основа на тяхната раса, етнически произход, религия, пол, други защитени лични характеристики или комбинация от тях. Отразяването на такива въпроси и изявления в предизборните кампании трябва да се извършва по отговорен начин, с надлежно обяснение и критични разсъждения по контекста.
Повече по темата можете да чуете от доц. д-р Ана Джумалиева – председател на Комисията за защита от дискриминация, консултант на предаването „Законът и Темида“.
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..
Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg