Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са препоръките на Еквинет за борба с дискриминацията и словото на омраза в предизборните кампании

Доц. Ана Джумалиева
Снимка: БГНЕС

Еквинет е Европейска мрежа на органите за равенство. Еквинет предлага следните препоръки:

Общ принцип на равенство

1. Недискриминацията и амбицията за реално равенство са основни принципи на европейските демокрации, а предизборните кампании са ключови тестове за ангажираността им.

2. Равното третиране и недискриминацията са общи минимални стандарти и трябва да бъдат спазвани от всички при всякакви обстоятелства, включително по време на предизборни кампании.

3. Политическите партии и медиите трябва да обмислят приемането или поддържането на кодекси за поведение за предизборни кампании, които включват политики за справяне с дискриминация, тормоз и слово на омраза.
Забрана на дискриминация

4. Политическите партии и кандидатите, както и лицата, работещи за тях, трябва да се въздържат в програмите и кампаниите си от използване на дискриминационен език или предлагане на дискриминационни политики и закони; от изразяване или подкрепа на идеи или теории за превъзходство на една група лица на основата на  тяхната раса, етнически произход, религия, пол, други защитени лични характеристики или комбинация от тях.

5. Медиите в тяхното отразяване на предизборните кампании трябва да се въздържат от дискриминационен език или политики и идеи или теории за превъзходство на една група лица въз основа на тяхната раса, етнически произход, религия, пол, други защитени лични характеристики или комбинация от тях. Отразяването на такива въпроси и изявления в предизборните кампании трябва да се извършва по отговорен начин, с надлежно обяснение и критични разсъждения по контекста.

Повече по темата можете да чуете от доц. д-р Ана Джумалиева – председател на Комисията за защита от дискриминация, консултант на предаването „Законът и Темида“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05