Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Всичко, което помня“ – поезия на 33 еврогодини

БНР Новини
Иван Матанов и Дарина Маринова
Снимка: Василена Мирчева

„Всичко, което помня“ е най-новият  поетичен сборник на Иван Матанов. Заглавието е обединило 33 стихотворения от  различни етапи от литературния му път. Тринайсет книги и повече от 30 години в журналистиката – това е само сухата статистика в творческата биография на поета Иван Матанов.

За него може би говорят по-красноречиво многото награди и отличия за литература, поезия и журналистика, сред които „Черноризец Храбър“, Националната литературна награда за поезия „Слав Хр. Караславов“, Наградата за поезия „Димчо Дебелянов“ и два пъти „Рицар на книгата“ в Категория „Печатни медии – вестници и списания“ през 2006 и през 2012 година.

Поетът Иван Матанове член на Съюза на българските журналисти и Българския ПЕН-център.

Читателите на българска поезия, обаче, едва ли са забравили заглавията на първите му стихосбирки: „Вратата отварям“ (1977) и „Аванс за трубадура“(1982). След това и в по-късните му стихосбирки: „Aмниcтия“ (1986), „Cвидeтeлcтва“ (1990), „Китайcки peцeпти“ (1991), „Йepоглифи въpxу пяcъка“ (1993), „Мъртвият кораб“ (2007), „Не споменавай морето“ (2012) откриваме същото уникално звучене и образност, които най-точно са описани с думите на Радой Ралин за поезията на Иван Матанов, цитирани и от издателя Стойо Вартоломеев по време на представянето в Книжен център „Гринуич“:

„Стиховете му са трошливи, те не са за пипане от груби ръце“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29