Френският институт в България и Софийска градска художествена галерия в партньорство с център „Жорж Помпиду“ ще представят за първи път извън Франция всичките 75 фотографии от серията „Изгнания“ на Йозеф Куделка. Това е най-известният цикъл на световноизвестния фотограф, който отразява изгнаническия му живот из цяла Европа и показва изолацията и отчуждението на емигранта. Фотографиите са направени между 1968 и 1994 година и хвърлят нова светлина върху предизвикателствата и страховете на съвременното европейска общество. Йозеф Куделка ги дарява през 1987 година на Национален музей за модерно изкуство и център за промишлен дизайн „Жорж Помпиду“ в знак на благодарност към френската държава, която му дава гражданство.
„От една година насам Франция и България работят заедно за създаването на фонд от съвременно българско изкуство в колекцията на центъра „Жорж Помпиду“. Предвиждаме да бъдат включени около 50 произведения на български автори, които ще обогатят колекцията на този национален френски музей. По този повод с директора на центъра „Жорж Помпиду“ решихме София да приеме изложбата „Изгнания“, която ще бъде показана за първи път в този формат в света. Специално за откриването ще пристигне Йозеф Куделка и ще разкаже пред българската публика за творбите си, част от историята на човечеството“, каза инициаторът на събитието Фабиен Флори, директор на Френския институт у нас.
Фабиен Флори подчерта, че световната премиера на допълнената с нови фотографии изложба „Изгнания“ съвпада с посещението на папа Франциск в България и посланията на светия отец за изгнаничеството и съдбата на емигрантите днес.
Ето и какво споделя Йозеф Куделка в интервю за Лю Монд от 23 май 2015 г.:
“Да си изгнаник, означава да напуснеш страната си и да нямаш право да се върнеш. Всяко изгнание е различно, лично преживяване. Аз специално исках да видя света и да го снимам. Затова пътувам от 45 години. Никога не съм се задържал някъде повече от 3 месеца. Когато не откривах повече какво да снимам, разбирах, че е време да тръгна. Когато взех решението да не се връщам, осъзнах, че имам нужда от усещане за света, каквото няма как дори да си представя, живеейки в Чехословакия.”
Йозеф Куделка пристига за отриването на изложбата си „Изгнания“ на 7 май от 18.00 ч. в СГХГ. След това предстои да посети различни антични места в България, които ще включи в последната си серия „Останки“, посветена на преходността на цивилизациите.
Йозеф Куделка е роден през 1938 г. в Чехословакия. Носител е на някои от най-значимите отличия в света на фотографията: наградата Nadar от 1978, голямата награда National de la Photographie от 1989, голямата награда на името на Картие-Бресон от 1991, международната награда за фотография на фондация „Хаселблад“ от 1992 г. Негови изложби са част от програмата на всички световни музеи и центрове за изкуство, сред които Музея на модерното изкуство и Център за фотография в Ню Йорк, галерия „Хайуорд“ в Лондон, Музея на модерното изкуство „Стеделийк“ в Амстердам, „Пале де Токио“ в Париж.
До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..
В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера. Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..
Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..
Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът"..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg