Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

СЪбитие в Северозапада

Снимка: zaednovchas.bg

Какви ли събития може да се случат в един от най-бедните, най-обезлюдените и най-обезверените краища на най-бедната, най-нещастната страна на Стария континент. Ясно е какъв ще е отговорът на подобен въпрос. А ако попитаме защо хората в това и много други красиви кътчета на страната ни се чувстват бедни, нещастни, обезверени, защо цели села заминават в чужбина, а тези, които още не са, мечтаят да го направят. Това са се запитали група млади учители от програмата „Заедно в час“, озовавайки се във Врачанския край. Хубави училища, деца, хубави като навсякъде, но не виждащи никакви перспективи в родното си място. Може ли веригата на обречеността да се прекъсне и младите да повярват, че тъкмо те и тъкмо тук могат да живеят и успяват. Промяната е трудна, но отнякъде трябва да се започне. Така се ражда сдружението „СЪбитието Северозапад“.

„СЪ-битие“ е игра на думи, която изразява позицията на младите ентусиасти – да бъдат част от местната общност, да съпреживеят проблемите и нагласите на хората и заедно да търсят отговорите. Решават да изведат деца от различни училища, селища и общности на „неутрален“ терен и да им дадат възможност да открият и представят себе си чрез своите умения и способности, без ограниченията на „образа“ и очакванията от тяхната семейна, етническа или социална среда. За три години около 90 деца от Северозапада се включват в проявите на „СЪбитието“, разширява се кръгът от съмишленици и партньори, вярващи че „голямата промяна“ ще тръгне от едни осъзнати, отговорни към своето развитие и към обществото ученици, които да вдъхновяват и хората около тях”.

Повече чуйте от интервюто с Мария Веласкес, главна инициаторка на „СЪбитието“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06

Проф. Сергей Герджиков: Две седмици в Мексико са недостатъчни

Проф. Сергей Герджиков е претворил в книгата "Мексико – 1001 чудеса на света" пътешествието си из Мезоамерика. Мексико винаги е любопитна тема, особено с вещ в антропологията и във философията на науката човек като проф. Герджиков. Изследванията му са залегнали в близо 150 научни труда. Пътешествието му е започнало от столицата Мексико сити – град с..

публикувано на 01.07.24 в 08:05
Гьобекли тепе – археологическият обект е отворен за посещения преди 7 години

Гьобекли тепе – един от най-интересните археологически обекти в Турция

Гьобекли тепе е един от най-новите и най-интересните археологически обекти в Република Турция, където въпросите все още са повече от отговорите, които учените могат да дадат. Гьобекли тепе или Кореместият хълм, както се превежда буквално от турски език, днес е един от най-важните археологически обекти в света. Учените го определят като най-старото..

публикувано на 29.06.24 в 16:25

В Института по полимери към БАН стимулират младите учени

"Тази година проведохме 15-ата научна сесия за млади учени, която е под надслов "Младите учени в света на полимерите", като всичко е започнало по един проект, но с годините са намерени средства и по инициатива на "Института по полимери" към БАН, тази постерна сесия получава своето развитие с цел стимулиране на младите учени", съобщава в..

публикувано на 29.06.24 в 10:05