Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Геров според Иван Цанев

Снимка: ndk.bg

„Че Александър Геров е измежду най-големите български поети, е вън от всякакво съмнение. Нещо повече: той е единственият по рода си в нашата поезия и би представлявал също толкова рядко явление за всяка чуждоезична литература“ - това пише Георги Борисов в първата книга от поредицата „Поет за поета“ - „Само трайните неща“, избрани стихове на Александър Геров от Иван Цанев. Книгата излиза в годината, когато се навършват 100 години от рождението му и съдържа освен избраните от Иван Цанев стихове, негов „средислов“, както и стихотворения от други български поети, посветени на Геров.

За поета на премиерата говориха издателката Даря Хараланова, съставителят Иван Цанев и проф. Светлозар Игов, както и много от присъстващите, които разказаха лични спомени и четоха любими стихотворения.

Ето какво пише за Геров проф. Божидар Кунчев в книгата: „Стихотворенията му са една своеобразна философия на човешката участ. В сътвореното от Александър Геров са дълбоките прозрения на търсещия дух. Мислите и образите на поета са устремени към жадуваната пълнота на битието, към живота, в който крайното и безкрайното се съчетават, за да придобият стойността на едно висше познание. На познанието, чиито ориентири зареждат съществуването ни със смисъл, дават ни окрилящото основание да бъдем неизменно на страната на живота, въпреки всичко.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07