Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Което не е направено от природата, не е добро

БНР Новини
Константин Христов, Ива Дойчинова и Цветан Найденов
Снимка: Кирил Чобанов

С тази констатация водещата на „Нашият ден“ Ива Дойчинова започна предаването, посветено на обявения за утре, 11 май, ден за почистване на реките в България. Инициативата е на неправителствени организации, с участието и на отделни граждани. Тя е насочена към реките Дунав, Искър, Русенски Лом, Камчия, Шабленското езеро и др.

Гости на предаването бяха Константин Христов от WWF (Световен фонд за дивата природа) - България и Цветан Найденов от Организацията на българските скаути.

Константин Христов направи стряскащата констатация, че сладката вода, която е само 1% от водните ресурси на планетата, застрашително намалява. Причината е в замърсяването, най-вече с пластмасови отпадъци, които по реките достигат до Световния океан, където образуват острови от пластмаса с огромни размери – „смъртоносен капан за всички живи организми“.

Софийската дестинация на инициативата е в с. Долни Пасарел, като от 9,00 до 12,30 ще се почиства коритото на река Искър, посочи от своя страна Цветан Найденов и призова загрижените за българската природа да се отзоват.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53
Д-р Лу Тиен

Д-р Лу Тиен: Доброто здраве минава през съхраняването на позитивната енергия

В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..

публикувано на 18.07.25 в 10:44