В галерията „Червената точка“ в София продължава изложбата „С“- „ВЪГЛЕРОД“. Поради големия интерес, тя ще може да се разгледа до 4 юни включително. Въглеродът е в основата на живота, защото всички организми са изградени от молекули, съдържащи въглерод. Въглеродът е един от малкото химични елементи, известни още от античността. Химичният му символ „С“ идва от Carbonium, от латински carbo – „въглен“. Неметалът въглерод се среща под няколко алотропни форми, най-известни от които са графитът и диамантът.
Изложбата „С“ - „ВЪГЛЕРОД“ събира творби на 11 автори, различни по стил и техника.Това са: Аксиния Пейчева, Мария Налбантова, Моника Найденова, Алла Георгиева, Генади Гатев, Павлин Радевски, Радослав Мъглов, RASSIM®, Рафаил Георгиев-Рафо, Стефан Петрунов и Слав Недев, който е и кураторът на изложбата.
Една от творбите във „ВЪГЛЕРОД“ привлича погледите с постмодернистката си идея. „Автопортрет с пейзаж“ е иронична провокация от утвърдената художничка Алла Георгиева. В нейния пейзаж на заден фон има комини на ТЕЦ, тъй като авторката свързва въглерода предимно с въглеродния двуокис, а на преден план в картината с маслени бои се виждат смартфон и чаша мляко. Най-впечатляващото в автопортрета на Алла Георгиева е, че тя се е изобразила с красиви бижута и с противогаз. Абсурдно е да нямаш елементарното - чист въздух, но да се вълнуваш от това да имаш последни модели технологични джаджи, скъпи бижута и нови дрехи – това е идеята на Алла, която досега не е засягала темата екология в творчеството си.
Личните стъпки на всеки човек за опазването на околната среда са важни, според художничката, но огромният екологичен проблем трябва да се решава повече на политическо, отколкото на гражданско ниво. Но световният проблем с мръсотията, разбира се, не е само политически, той е и икономически.
Решението, според Алла Георгиева, е да избираме правилните хора, с очакването, че те ще действат по правилния начин.
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
В епизод 577 "Трамвай по желание" представя на своята публика необикновения поетичен разказвач и театрален драматург Хелиана Стоичкова. Хелиана Стоичкова е родена през 1980 година в София. Завършва драматургия в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Впоследствие прави докторантура по специалността на тема "Характеристика на атрактивния персонаж посредством..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части – документална и игрална. В него младите таланти на театрална школа "Водолей" с ръководител Симона Попова пробуждат историята с проект, посветен на живота и творчеството на Димитър Талев – един от..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg