В галерията „Червената точка“ в София продължава изложбата „С“- „ВЪГЛЕРОД“. Поради големия интерес, тя ще може да се разгледа до 4 юни включително. Въглеродът е в основата на живота, защото всички организми са изградени от молекули, съдържащи въглерод. Въглеродът е един от малкото химични елементи, известни още от античността. Химичният му символ „С“ идва от Carbonium, от латински carbo – „въглен“. Неметалът въглерод се среща под няколко алотропни форми, най-известни от които са графитът и диамантът.
Изложбата „С“ - „ВЪГЛЕРОД“ събира творби на 11 автори, различни по стил и техника.Това са: Аксиния Пейчева, Мария Налбантова, Моника Найденова, Алла Георгиева, Генади Гатев, Павлин Радевски, Радослав Мъглов, RASSIM®, Рафаил Георгиев-Рафо, Стефан Петрунов и Слав Недев, който е и кураторът на изложбата.
Една от творбите във „ВЪГЛЕРОД“ привлича погледите с постмодернистката си идея. „Автопортрет с пейзаж“ е иронична провокация от утвърдената художничка Алла Георгиева. В нейния пейзаж на заден фон има комини на ТЕЦ, тъй като авторката свързва въглерода предимно с въглеродния двуокис, а на преден план в картината с маслени бои се виждат смартфон и чаша мляко. Най-впечатляващото в автопортрета на Алла Георгиева е, че тя се е изобразила с красиви бижута и с противогаз. Абсурдно е да нямаш елементарното - чист въздух, но да се вълнуваш от това да имаш последни модели технологични джаджи, скъпи бижута и нови дрехи – това е идеята на Алла, която досега не е засягала темата екология в творчеството си.
Личните стъпки на всеки човек за опазването на околната среда са важни, според художничката, но огромният екологичен проблем трябва да се решава повече на политическо, отколкото на гражданско ниво. Но световният проблем с мръсотията, разбира се, не е само политически, той е и икономически.
Решението, според Алла Георгиева, е да избираме правилните хора, с очакването, че те ще действат по правилния начин.
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол. За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване. Официалното откриване на фестивала е на..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..
Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg