Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Властелините на планетата

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Напоследък все повече международни екологични организации и изследователски научни екипи, които проследяват промените в околната среда алармират за тревожните темпове, с които се увеличава броят на заплашени от изчезване насекоми. До какви изводи стигат те при различните симулационни сценарии за свят, лишен от определени видове – пчели, бръмбари, водни кончета, пеперуди, мравки? Защо именно насекомите, на които принадлежат най-много рекорди в животинското царство се оказват толкова уязвими? Възможен ли e въобще кръговратът на веществата в природата без тях?

Разговаряме с ентомолога от Националния природонаучен музей при БАН д-р Николай Симов, който разказва и за изненадващи изводи, направени при съвместна работа с учени от десет страни по тема, довела до публикация в престижното списание „Current biology“.

Щрихи по темата в някои по-различни ракурси добавят неговите колеги д-р Марио Лангуров, който коментира появата на нов за България инвазивен вид пеперуда, пренасян чрез средиземноморското мушкато и проф. Павел Стоев, от когото узнаваме за открития в мианмарски кехлибар фосил от уникален вид многоножка, живяла по времето на динозаврите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нина Димитрова: В Китай "се задявах" с роботи-сервитьори

Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по света. За любителите на статистиката ще спомена, че нейният "Шинел" по Гогол е хит две поредни години и е в класацията "Топ 20" на най-добрите събития на най-големия световен фестивал на изкуствата в..

публикувано на 16.02.25 в 15:10
Доц. Ирина Вутова

Доц. Ирина Вутова: Трябва да готвим децата да бъдат грамотни хора

Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да се въведе задължителна матура по математика в края на 12 клас. "Идеята не е добра, защото ние се опитваме да подобряваме лошите резултати, но това не става с въвеждането на нови изпити или..

публикувано на 15.02.25 в 09:15

Да караш колело върху тел над джунгла в Мавриций

Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..

публикувано на 14.02.25 в 17:10

На 14 февруари отбелязваме Успение Кирилово

Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..

публикувано на 14.02.25 в 07:45

Модернистична Европа в артистична България

В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..

публикувано на 12.02.25 в 17:39