Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми.
14 февруари обаче неотменно, макар и не така публично забележимо, се почита и отбелязва като деня на Успение Кирилово – момента, в който безсмъртната душа на първоучителя и създателя на първата славянска азбука е поела по вечния си път.
По традиция денят се чества от учените от Кирило-Методиевския научен център при БАН с тържествена програма в музея "Земята и хората". Тази година програмата включва откриване на постерна изложба "За Кирил и Методий – някога и сега", представяща обекти от европейския културен маршрут Кирил и Методий, в който страната ни участва благодарение на разработената от КМНЦ концепция.
Д-р Елка Златева ще представи тържествено слово на тема "Празнични чествания на светите братя К. и М. в съвременна Европа", което е другият акцент от празника на научния екип. В програмата ще се включи и хорът на Националната гимназия за древни езици и култура "Св. Константин Кирил Философ". Началото на тържеството е в 11 ч., а изложбата може да бъде разгледана през следващите седмици.
В предаването "За думите" д-р Елка Златева споделя интересни и неизвестни за повечето от нас факти за съвременни фестивали, посветени на светите братя в други славянски страни. По този повод става дума за различните "разкази" за създаването на глаголицата и кирилицата, за делото на славянските първоучители в различни държави, дори близки до нас.
Ако в тесните научни кръгове фактите са добре известни, то за широката общественост това далеч не е така. Нещо повече, великото дело на светите Кирил и Методий нерядко се ползва за политически борби или за местни интереси. Не се прави връзка между славянските азбуки и България. Това отново е повод да кажем, че наша е отговорността да разказваме и представяме истината за създаването на глаголицата, отразяваща особеностите на българския славянски говор от Солунско, за кирилицата, която е кръвно свързана с нея и за приноса на държавата ни за опазването и процъфтяването на книжовната и културната традиция, начената от великите духовни водачи и просветители.
Чуйте разговора в звуковия файл
Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..
Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..
Колкото и древни да са корените на вълшебната приказка, тя достига до нас предимно в писмения, "олитературения" си вид, т.е. чрез перото на известни и неизвестни, талантливи и не дотам даровити разказвачи. Дори когато говорим за "класическите" фолклорни приказки, те пак не са съвсем онези, които са си предавали хората от предписмените общества...
Гост в предаването "Другият до мен" беше Траян Траянов, изпълнителен директорна фондация "Заедно в час". Философията на Фондацията е, че всяко българско дете може и трябва да развие своя потенциал, независимо къде е родено и какви са финансовите възможности на родителите му. Според Траян Траянов хората са ключът. Вярно е, че България не..
Под този наслов традиционно правим своеобразен отчет за свършеното от екипа като обществена функция и отговорност. С езика на цифрите е лесно: 17 години по 52 съботи... Не е уморително да кажеш 888 пъти "добро утро", "здравейте", "честита събота", "аз също ви обичам!" Отбелязахме годишнината с колеги и гости, с които заедно тръгнахме и извървяхме..
В рубриката "Разговорът" днес имаме удоволствието да ви представим една от онези личности, които със своето присъствие преобразяват обикновения ден в нещо..
Как един журналист бе добавен в поверителна група на администрацията на президента Доналд Тръмп в приложението "Сигнал". Кой е Джефри Голдбърг,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg