Пиесата Михал Мишкоед за първи път е представена пред публика на 15 юли 1856, във времена, когато българският театър все още е пробвал различни жанрови конструкции като използва чужди драматургични образци в търсенето да намери себе си. Част от творческия процес в средата на 19 век е адаптация за вкусовете и познанията на родната публика. Оригиналният текст е на гръцкия писател Милтиадис Хурмузис/Μιλτιάδης Χουρμούζης. Побългарената комедия се смята за първата драматургична творба в България.
Сава Доброплодни, авторът на побългарената комедия Михал Мишкоед, е книжовник и театрален деец, прекарал голяма част от живота си като учител в Котел, Шумен и по-късно в Прилеп. Преводът и адаптацията на чужди текстове са началото на опитите да се създаде драматургия и театрална продукция в България. Учениците му Васил Друмев и Добри Войников продължават неговите опити за създаване на национална драматургия с написването на оригинални български драматургични текстове.
Премиерата на театралния спектакъл Михал Мишкоед на режисьора Методи Андонов е на 11 ноември 1963 г., а записът в БНР е направен няколко месеца по-късно. Това е един от най-оригиналните записи в Златния фонд на БНР. Той пази брилянтните гласове и актьорски интерпретации на Георги Парцалев, Стоянка Мутафова, Невена Коканова, Иван Андонов, Жени Филипова, Григор Вачков, Божидар Лечев, Хиндо Касимов, Вели Чаушев, Васил Попов, Константин Коцев, Никола Анастасов, Димитър Манчев, Илия Конев, Енчо Багаров, Лиляна Апостолова, Саша Игнатиева, Цветана Гълъбова, Златина Дончева и Ани Дамянова.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg