„Фабиан“ е една от книгите, които са горени пред Берлинския университет от нацистите. Авторът ѝ е обявен за политически неблагонадежден, два пъти е арестуван, изключен е от Съюза на писателите, а творчеството му е забранено за издаване в Германия. Той е роден в Дрезден през 1899 г. Напуска земята през 1974 г. Свидетел на кризисни събития в превратни времена. Вероятно затова сам се определя като моралист, който воюва с еснафския морал, фалшивия патос и милитаризма. Наричат го „будното око и съвестта на епохата“. За себе си казва: „Аз съм като тенекиеното петле, което немирни деца са привързали скришом с въженце. Щом вятърът смени посоката си, всички други ветропоказатели се завъртат, освен мене. Просто не мога! Някои наричат това закостенялост, а други – характер.“
Първото издание на „Фабиан“ се появява през 1931 г. – времето на световната икономическа криза. Скандално четиво, което разтърсва общественото мнение. Фабиан носи чертите на автора си: човек, който търси морал и ценности, но не ги открива. Не случайно романът завършва със знаменателната фраза: „Той не можеше да плува“. Фабиан е образът на онзи, който не може да се впише в безумен и безчовечен свят. Наричат Ерих Кестнер духовен аристократ. И до края на живота си той отстоява това достойно звание. Борец срещу клишетата, автор на спасителни романи за деца и възрастни, поет и сценарист, защитник на творческото начало и свободомислието. Не случайно е и автор на есето „Слово за първия учебен ден“, в което се обръща към първокласниците така: „Живи и будни сте били до днес, от утре започва консервирането! Така, както направиха и с нас. От дървото на живота към консервната фабрика на цивилизацията – това е пътят, който ви предстои. Нищо чудно тогава, че вашето смущение е по-голямо от любопитството ви.“
А ето и още няколко от съветите му:
• Не позволявайте да ви унищожат детството!
• Не смятайте училищната катедра за трон или амвон!
• Съобразявайте се с онези, които се съобразяват с вас!
• Не бъдете много прилежни!
• Не се надсмивайте над глупците!
• От време на време не вярвайте на учебниците си!
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg