Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Любовта е лудост“ за 27-и път

Утре е предпоследният петък на август и по традиция е време за кино във Варна, защото започва 27-ото издание на кинофестивала „Любовта е лудост“. За поредна година повече от 90 игрални филмови заглавия от цял свят ще очакват своите зрители. За голямата награда на фестивала ще се борят 12 филма, произведени през последните две години и тясно обвързани с темата „любов“.

Международният конкурс включва някои от най-горещите и очаквани игрални филми, както и немалко ретроспективи на българското кино. Голяма част от селектираните заглавия са отличени на световни кинофестивали. Какво можем да видим на широк екран в следващите 10 дни във Варна и става ли лудостта все по-голяма ни, разказва арт директорът на „Любовта в лудост“ проф. Александър Грозев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дигиталната грамотност – умение без алтернатива за днешния свят

Сборникът "Дигитални неравенства" е резултат от голямо изследване на Института по философия и социология към БАН. Умното използване на интернет, дигиталната грамотност, изкуственият интелект вече се изследват като нова форма на капитал. Професор Румяна Стоилова, съставител на сборника и гл.ас. Камелия Петкова представят в "Какво се случва" данните...

публикувано на 07.10.25 в 15:16

"Платформата" като място за сбъдване на мечти за свобода и независимост

"Платформата" е нов български пълнометражен игрален филм, който е вече в киносалоните. Сюжетът се фокусира върху няколко човека, които решават да направят собствена нова държава на изоставена нефтена платформа в Черно море. Те искат да направят от Платформата място, на което да сбъднат собствените си мечти за свобода, независимост, любов и..

публикувано на 07.10.25 в 11:43

"Република Пиротска" – роман за бунта, приятелството и свободата

"Република Пиротска" е дебютната книга на Никола Лалов. Той е журналист в Mediapool и бас китарист на легендарните групи Кака Сяра, КПД-0, The Headstall, The Pipones и The Barbarones. "Република Пиротска" е първият му роман, в който срещата между литературата и музиката е не просто фон, а същност. Романът проследява съдбата на герои от края на..

публикувано на 07.10.25 в 10:36
Цветан Тодоров

Изкуството в мен: Съвременният мислител Цветан Тодоров

Цветан Тодоров е българо-френски философ и литературовед, лингвист, семиотик, литературен критик, историк на философската мисъл и културолог. Той  е сред най-значимите съвременни мислители. Роден е през 1939 година в София и прекарва първите 23 години от живота си в България. Негов баща е библиографът Тодор Боров, а дядо по майчина линия е..

публикувано на 07.10.25 в 10:11

Симфониета – Враца под диригентството на Христо Павлов в зала "България"

Днес от 19:00 ч. Симфониета – Враца , с диригент Христо Павлов , гостува в зала "България" с вълнуваща програма, за да представи пред софийската публика едно изключително музикално събитие – Концерт за пиано и оркестър в ре-бемол мажор от Арам Хачатурян. Произведение, което не е звучало у нас повече от двадесет години, а критиката го..

обновено на 07.10.25 в 09:37