Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Графити и власт или какво е да бъдеш Насимо

БНР Новини
Мария Мира Христова, Албена Велева и Станислав Трифонов-Насимо (отляво надясно)
Снимка: Светла Тодорова

Да застанеш пред платното. Стената. Извисяването. Да усетиш енергията, която нахлува в ръцете ти, след като се е събудила Душата ти. Да ги протегнеш. И да прогледнеш. Там на платното вече са образите, видими и за други. За света. А ти знаеш, че имаш нужда от следваща стена, която да нарисуваш отново.

Някак така започва разговорът с най-прочутия български стрийт артхудожник Станислав Трифонов-Насимо. После продължава като разбива стените с изкуство, преминава през границите на неразбирането и акостира отново там – в лоното на любовта. Към всичко, което съществува, просто, защото е красиво и може да бъде изобразено на поредния градски стенопис – чуйте още в звуковия файл.

Между стрийт арта и вандализма
Малина Едрева, председател на Комисията по култура и образование в столичния град, е категорична, че в София има място за изкуство на улицата и се обособяват пространства за това. Важно е да се прави разграничение между вандализма и стрийт артизкуството и затова се взимат мерки срещу посегателства срещу паметници и на религиозни храмове. Местата за подаване на сигнали от гражданите са Столичният инспекторат и grajdanite.bg, а глобите за нарушителите са между 100 и 5000 лева – чуйте още в звуковия файл.
„Щастлив ли си?“ в Пловдив
Щастлив ли си? Снимка: Димитър Владимиров
Цветна и с различни послания е разходката на Димитър Владимиров от радио „Пловдив“ сред графитите на Града под тепетата. Той пие първото си кафе близо до едно читалище на бул. „Шести септември“. Пред входа, под надписа „Библиотека“ с черен спрей е написано „Щастлив ли си?“, а след питанката стои усмихнато човече – чуйте още за графитите и уличните произведения на изкуството в Пловдив в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10