Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Графити и власт или какво е да бъдеш Насимо

БНР Новини
Мария Мира Христова, Албена Велева и Станислав Трифонов-Насимо (отляво надясно)
Снимка: Светла Тодорова

Да застанеш пред платното. Стената. Извисяването. Да усетиш енергията, която нахлува в ръцете ти, след като се е събудила Душата ти. Да ги протегнеш. И да прогледнеш. Там на платното вече са образите, видими и за други. За света. А ти знаеш, че имаш нужда от следваща стена, която да нарисуваш отново.

Някак така започва разговорът с най-прочутия български стрийт артхудожник Станислав Трифонов-Насимо. После продължава като разбива стените с изкуство, преминава през границите на неразбирането и акостира отново там – в лоното на любовта. Към всичко, което съществува, просто, защото е красиво и може да бъде изобразено на поредния градски стенопис – чуйте още в звуковия файл.

Между стрийт арта и вандализма
Малина Едрева, председател на Комисията по култура и образование в столичния град, е категорична, че в София има място за изкуство на улицата и се обособяват пространства за това. Важно е да се прави разграничение между вандализма и стрийт артизкуството и затова се взимат мерки срещу посегателства срещу паметници и на религиозни храмове. Местата за подаване на сигнали от гражданите са Столичният инспекторат и grajdanite.bg, а глобите за нарушителите са между 100 и 5000 лева – чуйте още в звуковия файл.
„Щастлив ли си?“ в Пловдив
Щастлив ли си? Снимка: Димитър Владимиров
Цветна и с различни послания е разходката на Димитър Владимиров от радио „Пловдив“ сред графитите на Града под тепетата. Той пие първото си кафе близо до едно читалище на бул. „Шести септември“. Пред входа, под надписа „Библиотека“ с черен спрей е написано „Щастлив ли си?“, а след питанката стои усмихнато човече – чуйте още за графитите и уличните произведения на изкуството в Пловдив в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Искаме ли Христос в живота си?

Като избягваме да се взираме в злото на този свят, рядко си задаваме въпроса за неговата причина. Случили ни се нещо неприятно, достигне ли ни нещастие, сме склонни да припишем вината на хората, които са около нас, но трудно я търсим в себе си. Вгледаме ли се в своите постъпки ще разберем, че и на нас ни се случва нерядко да грешим. Понякога..

публикувано на 20.10.24 в 10:05

Възрастните хора и дигиталните медии и обучение

По-уязвими ли са поколенията, израснали преди интернет, към фалшиви новини, пропаганда, конспиративни теории и здравна дезинформация?  Конференцията "Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност на възрастните", организирана от фондация "Глобални библиотеки" - България , беше посветена на..

публикувано на 19.10.24 в 16:54

Рабиша, селото в което се живее трудно

Село Рабиша се намира в община Белоградчик, област Видин и е известно с пещерата "Магура", която се намира на 3 километра от селото и с най-голямото по площ вътрешно езеро у нас – Рабишкото езеро. Според последното преброяване в Рабиша живеят 245 човека. Преди 90 години жителите на селото били 1296. Църквата "Свети пророк Илия" е построена..

публикувано на 19.10.24 в 08:15
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

За дискриминацията – тормоз, преследване, подбуждане

В рубриката "Съветите на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Петър Ненов, София: С оглед на обстоятелството,..

публикувано на 18.10.24 в 15:00

Персонализирана терапия за рак: Български изследовател сред водещите млади учени на света

Иновативното проучване на лечение на рак на гърдата, ръководено от д-р инж. Веселина Узунова, ѝ донесе място сред топ 30 финалисти в световния формат на Програма "Най-изявените млади личности на света" за 2023 г., организирана от Международната младежка камара – България (JCI Bulgaria). Проучването ѝ в областта на туморната нанотераностика следва..

обновено на 18.10.24 в 12:40