Трябва да приемем греховете, които ни изкушават и да се научим да живеем с тях в един приемлив баланс. Това ни казва с новия си комикс с хорър разкази Благой Д. Иванов. От разговора ми с него разбирам, че седемте смъртни гряха са просто причината за истинското му вдъхновение, а именно – създаването на комикс, който да бъде възприет като сериозно произведение, каквото то всъщност е.
Зад „Седем градски гряха“ се крие много труд. Този на Благой, но и този на Петър Станимиров – художник, който придава реален образ на греховете. Всички разкази в комикса говорят за човешкото в човека. Те са колкото обикновени, толкова и пълни противоположности.
Благой не се стреми да открие нещо неоткрито досега. Напротив. Той просто стъпва върху раменете на вече добре познати творци, за да почерпи от тях и да надскочи, поне доколкото може, онова, което вече е достигнал. Още много може да се напише за греховете в нас и извън нас, но по-добре би било да чуете какво мисли самият Благой Д. Иванов по въпроса със „Седемте градски гряха“.
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg