Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Важно е активното гражданско участие в политиките относно основните права

БНР Новини
Снимка: Pixabay

В началото на седмицата Центърът за оценка на въздействието на законодателството и Комисията за защита от дискриминация като партньори по проект „Участие на заинтересованите странни в националните политики по недискриминация, равенство и защита на основните права“ по Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд, организираха работна среща – дискусия с представители на администрацията.

На срещата присъстваха доц. Диана Ковачева – национален омбудсман на Република България, проф. Николай Проданов – заместник-министър на правосъдието на Република България с ресор основни права, проф. Ирена Илиева – българският представител в Европейската комисия срещу расизма и нетолерантността към Съвета на Европа, гости от Министерство на външните работи, комисари и служители от администрацията на Комисията за защита от дискриминация, служители от администрацията на Националния омбудсман, представители на НПО и академичните среди.

Какви са целите на проекта? Защо е важно гражданите да участват при вземането на решения специално относно политиките и законодателството, касаещи техните права? Има ли уредба в действащото законодателство, която да задължава държавните органи да прилагат някои от тези механизми и инструменти, които са част от проекта?

Ще разберете повече за всичко това от Тони Димов – председател на Центъра за оценка на въздействието на законодателството.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Божидар Янев

Конструктивният поглед на проф. Божидар Янев

Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..

публикувано на 04.01.25 в 18:27

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50

Антигероите оживяват: Новата книга на Васил Русев

Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..

обновено на 03.01.25 в 10:02