Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страда ли медийната свобода в Европа

Снимка: БГНЕС

Няма безплатен обяд, същото се отнася и за информацията, смята проф. Милко Петров. Като преподавател по чуждестранна журналистика в ФЖМК към Софийския университет "Св. Кл. Охридски", той следи развитието на медиите по света и неминуемо прави съпоставка със случващото се у нас: 

"Свободата на словото винаги е страдала, винаги е била под натиска на властта, преди време на църквата, сега на определени корпоративни и други интереси. Свободата на словото е също така релативно (относително) понятие. Няма абсолютна свобода на словото."

Проф. Петров подчерта, че генерално трябва да бъдат изяснени двата възгледа въобще за ролята на журналистиката: "Единият възглед е, че журналистиката предлага информация, услуги, коментари, равнопоставени към всички. А другата – вкоренена европейска традиция – че журналистиката трябва да изпълнява и някаква социална мисия, т.е. да пропагандира определени идеи, ценности, да заема позиции. Американската гледна точка е ясна – това е либералната гледна точка – даваме идеи, ценности и услуги. А европейската винаги е била по някакъв начин пристрастена към определена позиция."

Според преподавателя друг е въпросът при обществените медии, те трябва равнопоставени към всички: "Там, ако изразяваш позиция, тя трябва да бъде балансирана с позицията на някой друг. Това е един от основните принципи на журнализма". Проф. Петров цитира големия журналист Йосиф Хербст: "Безстрастен или безпристрастен журналист няма. Това означава да си журналистически евнух". А не можеш да бъдеш евнух в една такава професия, която предполага и страст, и убеденост, и прецизност, и точност. Нашите обществени медии все пак успяват да изразяват многогласието на обществото", каза проф. Петров.

Подобно на много други експерти в областта, а вероятно и на всеки граждански ангажиран човек, проф. Петров е на мнение, че свободата на словото в Централна и Източна Европа, та дори и в Западна, страда. Но с това изглежда не откриваме топлата вода, нито пишем нова история. В „Какво се случва“ проф. Милко Петров ни разказа повече за медийната свобода в Европа.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00