Галерия „Ведарт“ представя за новия си сезон самостоятелна изложба на художника Панайот Панайотов, известен още като Пането. Той е нарекъл този свой проект „Четири в едно“, защото в поредица от изложби показва на публиката различните посоки на творческата си работа през годините.
Сега публиката вижда първата част от тази идея, която включва само живопис, но в една уникална и създадена от него технология. Изследването, експериментът са в същността на този артист, още повече че това му е заложено от гена, защото произхожда от художническо семейство – баща му, професор Панайот Панайотов, е известен портретист, дълги години ректор на Художествената академия. Това, което показва Пането в галерия „Ведарт“, не е ретроспективна изложба – това са предимно нефигурални картини, създадени в по-ново време, изработени върху метално фолио, с няколко пласта един върху друг, защото е търсеното въздействието на иконата, на нещо странно и неръкотворно. Цветовете са деликатни, ненатрапващи се, загатнати човешки фигури, които се преплитат в особени композиции и представят неща отвъд видимото.
Панайот Панайотов рядко прави самостоятелни изложби, може би около десет на брой. Едни от последните бяха в галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол, където имаше и голяма изложба на неговия баща, а другата – в Сапарева баня, графични творби от цикъла „Метафизични визии“.
Художникът има изяви и в областта на монументалното изкуство, като автор на декоративни пана в Смолян, Благоевград, Варна, Стралджа и други. След тази първа изложба-живопис от поредицата авторът има идея, защото иска по-цялостно да представи творческия си път, да покаже експозиция с рисунки, също създадени по особен маниер, серия акварели и накрая колажи. В близо 50-годишния си творчески път той работи живопис, рисунка, керамика, метал – същност на един художник – изследовател и неспокоен дух.
В епизод 587. "Трамвай по желание" дава пространство на Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора. Конкретен повод е премиерата на спектакъла "Швейк през Третата световна война" – драматизация по знаменития роман на Ярослав Хашек "Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война". "Добродушният герой на Ярослав Хашек се пренася в..
Полската писателка, есеистка, романистка, авторка на сценарии, поетеса и психоложка Олга Наво́я Тока̀рчук е родена през 1962 година в град Сулехов, Любушко войводство. Тя е носителка на международната награда "Букър" за романа "Бегуни" и двукратна лауреатка на литературната награда "Нике" за романите "Бегуни" и "Якубови книги". Носител на Нобеловата..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между САЩ и Великобритания "лудата глава" на българската авиация, която остава завинаги на 27 години. До днес съществуват тези за действията на Димитър Списаревски – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил,..
Международният конкурс за хайку на името на Мая Любенова се проведе за шести път. Днес, в Световния ден на хайку, излязоха резултатите от конкурса. Тази година в българската секция са получени 179 творби от 91 автори, а в международната секция – 464 хайку от 232 автори от 40 държави. Журито в българската секция Владислав Христов и Гергана Янинска..
В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк,..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg