Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тринайсет поети-журналисти с нов сборник с поезия

Клубът на поетите-журналисти представя своя нов поетичен сборник. Обединени от любовта към словото и онова, което им диктува емоцията, журналистите-поети от Поетичното ателие „Владимир Башев“ събраха своите стихове в антологията, озаглавена „Тринайсет“.

Поетите, представени в антологията, са Асен Сираков – преводач, поет и писател, Боряна Желева – преводач и поет, Венцислав Паскалев – преводач и поет, Гергана Хрисчева – журналист в БНР, Димитър Дженев – поет. Създател и главен редактор е на сайта „Експортьор”, който връчва годишните награди за принос в малкия и средния бизнес, Иглика Горанова – поет и създател на сайта за коментари и обществени консултации komentator.bg, Мариана Кирова – поет и преподавател в СУ, Палми Ранчев – поет, белетрист и треньор по бокс на Кубрат Пулев, Силвия Недкова – поет и критик, Станислава Пирчева - Ава – журналист в БНР, Спасиана Кирилова – поет и водещ на различни предавания в електронните медии, Татяна Атанасова – поет и пиар на Обединени земеделци, Татяна Явашева – поет и журналист. Всички автори са известни с това, че професиите им са свързани с периодичния печат и електронните медии.

Графичният дизайн на антологията е направен от младата художничка Александра Димитрова, която използва за оформлението на книгата специално обработени снимки с интересна история – те са правени на стар кораб във водите на каменна кариера край София.

Клубът на поетите-журналисти е свободна общност, която съществува от 2003 г. През 2004 г. излезе първият поетичен сборник "Време за кактуси", а през 2013 г. издават „Време за камъни“. На 23 октомври в Ретро кафето на Регионалния исторически музей в столицата те ще представят третата книга на клуба. Антологията събира поезията на тринайсет души в един общ капан за мисли, както подсказва текстът от корицата на книгата.

Какво обаче се случва, когато подобен капан стане общ и има ли капан наистина? Татяна Атанасова – една от поетесите, включени в сборника – дава отговор на този въпрос. А Иглика Горанова – един от редакторите на третия поетичен сборник, който Клубът на поетите-журналисти ще представи следващата седмица, ни разказа какво е новото и различното в него.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поезията на Ани Илков излезе във внушителен том

Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън".  Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година.  Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..

публикувано на 06.02.25 в 15:57

Графичният роман "МАУС" излезе на български език

Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore.  "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..

публикувано на 06.02.25 в 15:14

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40