На 27 ноември 1949 г. с операта „Травиата“ на Верди е открита Русенската държавна опера. На същата дата със същата опера ще бъде отбелязана 70-годишнината на театъра. Целият сезон е празничен и за русенци предстоят много интересни срещи – премиери на „Мефистофел“ на Бойто, „Ловци на бисери“ на Бизе, „Парижки живот“ на Офенбах, детски спектакли, балетни постановки, камерни и симфонични концерти. Предвидени са изложби и научна конференция.
Българските заглавия също винаги са били на почит в репертоарната политика на операта. Миналата година това беше „Луд Гидия“ на Парашкев Хаджиев, а сега е „Българи от старо време“ на Асен Карастоянов. Оперетата ще бъде поставена от Аделаида Якимова, ще дирижира Владимир Бошнаков, сценографията и костюмите са на Иван Токаджиев и Диляна Първанова, хореографията на Цецко Колев. В ролите ще се представят Николай Урумов и Стоян Стоянджов като хаджи Генчо, Емил Желев и Владимир Маринов – Дядо Либен, Теодора Чукурска и Глория Кънева – Янка, Димитър Кюркчиев и Иван Пенчев – Иван, Йоланда Николаева и Неля Кравченко – Дела, Андреана Николова и Марияна Цветкова – Цона, Александър Баранов и Борис Луков – Павлин, Даниела Караиванова и Далия Урумова – Лиляна. В спектакъла участва и ансамбъл „Кукери“.
„Българи от старо време“ не е поставяна на Русенска сцена – споделя Аделаида Якимова. Прочитайки всички либрета, до които успях да достигна, открих, че целият възрожденски език някъде се е изгубил. Намерих много допълнително вкарани реплики, заигравки с публиката, което ми прозвуча като поп фолк… Затова смятам, че на сцената трябва да звучи автентичният език…това е езикът на българите от старо време, на Любен Каравелов, изключително цветист език. Изчистваме либретото от подобни заигравания, които биха харесали на публиката“.
Премиерните спектакли са на 24 и 29 октомври.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg