Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Нула време“ – максимум човещина

БНР Новини

„Нула време“ е най-новият роман на Николай Табаков. Ако не се разпознаете поне малко в героите му, в чувствата и мотивите за техните постъпки и жестове, значи няма да разберете и тайната, която авторът е заложил в тази книга. Защото Николай Табаков си дава сметка, че призиви от сорта „Мислù за смисъла на живота!“ не вършат работа. Но ако на човек му покажеш човека, то може той и да се сети как да настъпи времето по опашката, а току-виж... и да го хване за гушата.

Човекът обаче невинаги е в позиция да избира времето, мястото и съдбата си. Но чисто човешка работа са дозите съвест, грижа за ближния, топлота, инат и достойнство, с които да се премине през тези време, пространство и биография. Тъй като изборът е важен не когато е лесно… (Tо по мед и масло кога ли е било?), а когато хем няма кой да ти каже нивото на река Дунав в сантиметри, хем няма с кого да си свериш мерните единици за дълбочината в човешкото.

„Всеки, който вярва в смисъла на живота и във висшето предопределение на човека, е ценен в днешния хаос.”– казва Херман Хесе в едно свое писмо и точно тези думи са подходящо начало за осмисляне на книгата, написана от Николай Табаков.

Романът „Нула време“ е гротеска. Географското положение и националната идентичност са доловими от пръв поглед – малко крайдунавско градче, някъде из Северозапада на Югоизточна Европа. И ако се питате какво чак толкова невиждано може да се случва там, то авторът дава изчерпателен отговор: Случва се животът.  Животът – еднопосочният, неповторимият, без чернова и  редакторска програма за правописните грешки. Същият като в книгите на Стайнбек и О‘Хенри, но по наш си български, чешитски, северозападнал и според ситуацията, извисен начин.

Несъмнено най-неустоимото в „Нула време“ са героите – нито да ги преразкажеш, нито да ги забравиш. Напомнят на кариатиди от нереставрирана навреме архитектурна забележителност – понапукват се, ронят се, но носят на раменете си сюжета, битието, истината за света и за човека. Възможно ли е тъкмо тези хора – по радичковски вълшебно-обикновените – да правят всяко „Нула време“ по-обитаемо и по-дълговечно?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мориел Георгиева, Елина Кешишева, Велин Манов и Нора Христова

Силата на жените чрез изкуството в изложбата "Контакт" на Елина Кешишева

Изложбата "Контакт" в галерия One на световно известния фотограф Елина Кешишева е вдъхновена и посветена на жени, преживели насилие. Заедно с фондация "Импрув" те призовават за промяна чрез свързване със света на другите. Кешишева представя своя човешки и творчески интерес към темата за силата на жените и тяхното умение да преминават от..

публикувано на 02.07.24 в 17:15

Завръщане – фотографска изложба на Силвио Томов

Силвио Томов споделя, че: "Темата за завръщането може да се разглежда от много аспекти. Основният от тях е, че фотографията ни помага да (съ)преживеем отново и отново определена емоция, настроение или миг. Образите, това са тези късчета спомени, които остават завинаги запечатани в съзнанието ни. Според големия режисьор Андрей Тарковски детството на..

публикувано на 02.07.24 в 16:25

Петя Кокудева: Срещите с хора по света са като терапия

"Патагонци, тролове и още мои роднини" е най-новия пътепис на детската писателка и поетеса Петя Кокудева. Той ни отвежда до 24 различни места по света, под формата на кратки разкази, щрихи, срещи или наблюдения за човешката природа и силата на културните различия. "Стори ми се честно още в увода да призная, че винаги има трудности и..

публикувано на 02.07.24 в 11:15

Отвореното поле за културен обмен между Централна и Източна Европа и Китай

За пътя към сътрудничеството в областта на креативните и творчески индустрии между Източна и Централна Европа и Китайската народна република – разговор с Юлия Томова и Влад Гицоайка . Повод за срещата в студиото на "Нашият ден" е проведеният Пети форум на културните и творчески индустрии между Китай и Централна и Източна Европа . Юлия..

публикувано на 02.07.24 в 10:18

Лятото на "Тротоара 2020": Музика, култура и TRAP Fest Open Air 2024

С настъпването на лятото читалище "Тротоара 2020" представя своята вълнуваща лятна програма, в която ключово събитие е TRAP Fest Open Air 2024. Председателят на читалището Деян Янков разказва повече за инициативата. Всички събития са с "вход свободен" и предоставят уникална възможност за младежите да бъдат активна част от организацията, публиката и..

обновено на 02.07.24 в 10:08