Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седма годишна изложба на художници от район „Младост“ на столицата

4
Картините на Стела Стоева „Момичето с розата“ и ‚Дантела“
Снимка: Ася Чанева

Седмата годишна изложба на художници от район „Младост“ събра 22-ма автори с над 50 произведения в различни стилове и техники. Изложбата можете да разгледате в голямата зала на Съюза на архитектите в България до 18-и ноември. Да се събират за обща изложба е традиция за творците в „Младост“, традиция, която новият кмет на района архитект Стефан Стефанов обеща да продължи, като заяви плановете си за създаване на културен дом в „Младост“ в най-скоро време. Чуйте още какви са приоритетите на кмета на район „Младост“ на откриването:

В изложбата, свои творби представят:
Николай Енчев, Симеон Кръстев, Божидар Димитров, Иван Милев, Силвия Павлова, Иван Нинов, Мая Бисеркова, Стела Стоева, Мария Грозева, Искра Власева, Людмила Поптошева, Валя Телалим, Александър Телалим, Ивета Пейчева, Юлиян Пейчев, Мила Драгиева, Веселин Вакрилов, Ели Герзилова, Ивета Челебиева, Константин Вакрилов, Малина Кочева и Лилия Васева.

Стела Стоева е инженер по образование, работи като графичен дизайнер и е от най-младите автори в изложбата на художниците от район „Младост“. Стела създава картини и бижута от смола за удоволствие, а тук в изложбата представя две нестандартни картини: „Момичето с розите“ с българска шевица и „Дантела“, които са рисувани дигитално – на ръка, но на компютър, а след това са дорисувани на платното.


Силвия Павлова е утвърдено име в артсредите. Тя участва в изложбата на художници от район „Младост“ само с една своя картина „След бурята“. От 15 години художничката рисува с маслени бои като включва в платна си и текстил. Със Силвия Павлова разговаряме за бурите – своите и на другите, за самостоятелните и общите проекти, в които тя участва.

Един от ветераните сред художниците от район „Младост“ е Симеон Кръстев, който освен като живописец е познат и като плакатист. На Седмата годишна изложба на художници от район „Младост“ Симеон Кръстев представя портрети на три коня като и трите се казват „Красавец“.

Със Симеон Кръстев говорим за красотата, за животните хората в творчеството му, за това как се рисува свободата, за темите и идеите и за приятелството между художниците.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50