Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Игов: Децата не са частна собственост на родителите си

Иван Игов
Снимка: Кирчо Стоичков

На 20 ноември се навършват 30 години от приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето. Оттогава е направено много за подобряването на положението на децата по цял свят и у нас. Широката публиката обаче трайно свързва темата с фабрикувания скандал около Стратегията за закрила на детето, която беше пореден етап в борбата на редица организации за по-добър живот на българските деца.

Разговорът на Мария Мира Христова с психолога Иван Игов неизбежно започва с въпроса защо Стратегията за детето беше така изопачена, обругана, а целите ѝ – изкривени?

"Този път ударихме дъното коментира Игов. Едни популисти преди избори отнеха правото на държавата да гради модели, по които да се развива бъдещето на България. 

Такъв модел има повече от 10 години, просто през тази година трябваше Стратегията да бъде доразвита и допълнена.

Чули ли сте в последните 10 години някой да е отнел дете от семейството му, за да го изпрати на гей двойка в Норвегия? 

Досега поне децата бяха оставени на мира, настрана от политиката, но и това се осмелиха да направят.

Стратегията за детето беше разработвана в много тясната, близка подкрепа от УНИЦЕФ. Тя се опитва да раздели отговорното от безотговорното родителство.

Средата се променя на всеки 3 години и няма как моделите, с които ние сме били възпитавани, да са валидни днес. Но у нас сякаш е срамно, ако кажеш, че имаш да се учиш как да бъдеш родител каза Иван Игов и уточни, че независимо че отговорността и правата на родителите да избират един или друг модел на възпитание, децата не са частна собственост на семействата си и правата им трябва да бъдат гарантирани и спазвани.

Като първа и най-главна задача по пътя към това да осигурим добра среда и бъдеще за децата у нас, Игов вижда борбата с бедността. От нея произтичат множество други проблеми, за които децата не носят вина, но търпят последиците ѝ. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20