На 20 ноември се навършват 30 години от приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето. Оттогава е направено много за подобряването на положението на децата по цял свят и у нас. Широката публиката обаче трайно свързва темата с фабрикувания скандал около Стратегията за закрила на детето, която беше пореден етап в борбата на редица организации за по-добър живот на българските деца.
Разговорът на Мария Мира Христова с психолога Иван Игов неизбежно започва с въпроса защо Стратегията за детето беше така изопачена, обругана, а целите ѝ – изкривени?
"Този път ударихме дъното – коментира Игов. – Едни популисти преди избори отнеха правото на държавата да гради модели, по които да се развива бъдещето на България.
Такъв модел има повече от 10 години, просто през тази година трябваше Стратегията да бъде доразвита и допълнена.
Чули ли сте в последните 10 години някой да е отнел дете от семейството му, за да го изпрати на гей двойка в Норвегия?
Досега поне децата бяха оставени на мира, настрана от политиката, но и това се осмелиха да направят.
Стратегията за детето беше разработвана в много тясната, близка подкрепа от УНИЦЕФ. Тя се опитва да раздели отговорното от безотговорното родителство.
Средата се променя на всеки 3 години и няма как моделите, с които ние сме били възпитавани, да са валидни днес. Но у нас сякаш е срамно, ако кажеш, че имаш да се учиш как да бъдеш родител – каза Иван Игов и уточни, че независимо че отговорността и правата на родителите да избират един или друг модел на възпитание, децата не са частна собственост на семействата си и правата им трябва да бъдат гарантирани и спазвани.
Като първа и най-главна задача по пътя към това да осигурим добра среда и бъдеще за децата у нас, Игов вижда борбата с бедността. От нея произтичат множество други проблеми, за които децата не носят вина, но търпят последиците ѝ.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg