Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората с увреждания – приобщаване в действие

Храбър Натов-син, Виктор Христов, Храбър Натов и Диана Банчева (от ляво надясно)
Снимка: Росица Михова

Често наричахме хората с увреждания невидими. Те определено бяха такива. И някои от тях все още са, защото остават заключени в домовете си или специализираните институции. И обществото ни не знае нищо за техния живот. А те могат да работят, могат да творят, могат и да спортуват. Могат да носят и медали – както направиха нашите атлети от Спешъл Олимпикс България, които донесоха 19 медала от тазгодишното световно първенство в Абу Даби. 

За юридическата рамка, която урежда техните правата на хората с увреждания, и за грижите, които техните родители и близки полагат, и за ролята на НПО-тата в тези процеси разговаряхме със доц. д-р Стоян Ставру от БАН, който е и член на Съвета за наблюдение на българското законодателство за съответствие с Конвенцията за правата на хората с увреждания; Галина Гончарова – културолог, гл. асистент в СУ „Св. Кл. Охридски“; както и Зорница Станева и Ивана Цветкова от Фондация за развитие на културния и бизнес потенциал на гражданското общество.


В „Познати и непознати“ наши гости бяха и председателят на Спешъл Олимпикс България Храбър Натов, Диана Банчева – програмен координатор, както и атлетите – медалисти, решителните хора Виктор Христов и Храбър Натов-син. Какво си казахме с тези невидими герои, за които в най-висша степен се отнася сравнението на живота с борба, чуйте в останалата част от предаването „Познати и непознати“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

Капка Панайотова: Надявам се г-жа Сачева да не дойде и да си отиде като Дядо Коледа

България посреща Международния ден на хората с увреждания 3 декември с нов социален министър. Народното събрание гласува оставката на Бисер Петков и на неговия пост е номинирана досегашната зам.-министърка на образованието Деница Сачева. Готвят се..

публикувано на 03.12.19 в 11:32
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александра Николова ще представя България на конкурса за млади учени

Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да..

публикувано на 07.02.25 в 11:25
Д-р Максим Бенвенисти

Холокостът и антисемитизмът вчера и днес

Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за..

публикувано на 07.02.25 в 10:40

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не..

публикувано на 06.02.25 в 17:25
Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева

Родителските войни и децата

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната...

публикувано на 06.02.25 в 15:35
Акад. Владимир Овчаров

Той, тя или то...?

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на..

публикувано на 06.02.25 в 09:05