Как законодателят може да бъде накаран да мисли за малцинствата и какво е свършеното в Правната програма на младежката ЛГБТ организация „Действие“, която успя да промени правата на цяла група българи? За това в „Нашият ден“ говорим с Венета Лимберова от организацията и с Галина Георгиева, представител на неформална група на ЛГБТИ родители.
През тази седмица „Действие“ и фондация за свободата „Фридрих Науман“ организираха, по повод Световния ден на правата на човека на 10 декември и честването през ноември 2019 г. на 30-ата годишнина от приемането на Конвенцията за правата на децата на ООН, съвместна кръгла маса и дискусия със заглавие „ЛГБТИ права в действие“.
Целта на събитието беше да се чуят становищата на националните институции и основните парламентарно представени политически партии по темата заедно с неправителствения сектор и активисти. Основен акцент беше поставен върху правата на еднополовите партньори и семейства през призмата на опита на хора от ЛГБТИ общността, както и законодателството и съдебната практика в България, ЕС и международното право. В тази връзка бяха представени и резултатите от работата на Правната програма на Младежката ЛГБТ организация „Действие“.
За кръглата маса, както и за предварителните резултати от сравнителния анализ на правата на ЛГБТИ хората в България, Грузия и Сърбия, подготвен от фондация „Фридрих Науман“, можете да чуете в звуковия файл.
За добрите практики в грижата за бездомните животни в "Нашият ден" разговаряме със Стефан Курдов , журналист, музикант и двигател на гражданската инициатива за създаване на зоополиция във Варна. Курдов заявява: "Водим разговори с ръководството на града. Идеята е да се създадат сертификати за доброволни структури за предпазване на животните от..
Между 18 и 22 февруари в Панаирното градче в Пловдив традиционно и отново съвкупно се проведоха международните изложенията Агра, Винария и Фуудтех, събирайки по този начин целия път от производството до преработването на земеделската продукция. Акцентите в изложението и деловата му програма тази година бяха прецизното земеделие и връзката между..
В рубриката "Мигранти с таланти" ви срещаме с един финландски художник. Той се казва Томи Нордгрен и е роден в столицата на Финландия – Хелзинки. Учил е в Художествената академия "Пекка Халонен" в родината си, както и в санктпетербургската Художествена академия. За първи път идва в България и пристига в старата ни престолна столица през 2004 година,..
В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..
В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg