Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всичко, което е Деми Мур

БНР Новини
1
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Деми Мур разказва историята си в откровен мемоар. „Всичко, което съм“ е книга за оцеляването, успеха и отстъплението в един човешки живот. Актрисата никога не е оставала далеч от светлините на прожекторите и гръмките заглавия в таблоидите.

Мур се слави със сексапилна външност и още по-сексапилен глас. Известна е и с многобройните си и емблематични връзки, а филмовите ѝ роли често попадат в графата „спорни“. Тя обаче се оказва една от актрисите, които променят някои от правилата в Холивуд, тъй като прави много неща за първи път.

Деми Мур първа получава най-големия хонорар, даван за женска роля, равен на онова, което получават мъжете актьори. Причината да се превърне в най-високоплатената актриса в Холивуд е ролята ѝ във филма на Ридли Скот „Редник Джейн“. В него тя се превъплъщава в жена, която не отстъпва по сила на мъжете. В друг популярен филм с нейно участие – „Стриптийз“, пък показва какво означава една жена да владее до съвършенство тялото си. 

Именно заради тези роли Холивуд не ѝ прощава. В едния случай представя жените в лоша светлина, а в другия – злепоставя мъжете. Отгоре на всичко ѝ плащат за това.

Тя променя стойността на парите с ролята си в „Неприлично предложение“, където си партнира с Робърт Редфорд. За „Дух“, най-емблематичният филм, в който Мур играе главна женска роля, получава добри отзиви. Единствената сълза, която проронва в него, е определяна като най-достоверната на екран. Интересното в случая е, че Деми Мур не умее да плаче, макар животът да ѝ е поднесъл тежки травми още в детството.

За снимката, с която оставя знак в културата – бременна на корицата на „Венити Феър“ – Мур получава множество критики. Съюзът на американските редактори обаче определя снимката на Ани Лейбовиц като втората най-хубава снимка на корица през последните петдесет години.

Първата, отново дело на Лейбовиц, представя голия Джон Ленън в прегръдките на Йоко Оно. Феминистките също оценяват снимката високо и благодарят на Деми за това, че издига женствеността и бременността на пиедестал. Самата тя се индентифицира с нея повече, отколкото с която и да било от ролите си.

В биографичната си книга Деми Мур разказва за всичко това. Разказва и за нещата, които остават зад блясъка и спорната слава. Тя открито споделя за причините, които я водят до многобройни зависимости – наркотици, алкохол, хранително разстройство, мания за перфектно тяло. Въпросът, който актрисата най-често си задава в мемоара, е „Защо се случи така?“. Отговорите можете да откриете в книгата, а и в звуковия файл, където Станислава Айви представя „Всичко, което съм“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Поезията на Ани Илков излезе във внушителен том

Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън".  Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година.  Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..

публикувано на 06.02.25 в 15:57

Графичният роман "МАУС" излезе на български език

Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore.  "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..

публикувано на 06.02.25 в 15:14

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40