Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За квалификацията на медиаторите

Снимка: Pixabay

Как се става медиатор в България и кои са най-важните аспекти на обучението по медиация? Медиацията все повече се налага като тенденция за извънсъдебен начин на решаване на спорове. 

Специален гост на "Законът и Темида" беше Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България:

"Медиацията е само един от начините за извънсъдебно решаване на спорове. По света и в Европа се обръща внимание и на други методи. Най-разпространен е арбитражът. Може би липсва в нашето публично пространство и в медиите популяризиране на тези методи."

В Министерството на правосъдието действа работна група за въвеждането на задължителна медиация

"Темата за задължителната медиация се повдигна вече доста сериозно. Имаше организирана кръгла маса с Висшия адвокатски съвет по повод въпросите на задължителната медиация. 

Медиацията в своята основа е доброволна процедура и не можем да кажем "Ще задължим страните да стигнат до споразумение". 

Често се повдига и въпросът за обученията по медиация, за квалификацията на медиаторите.

"Подчертавам, че в България няма задължително изискване за юридическо образование за медиаторите. Това е един от въпросите, който поражда дискусии сред адвокатските среди. Чуват се и мнения, че адвокатите по право трябва да бъдат медиатори, за което аз съм против. Трябва да има обучение, дори и за адвокатите. Още повече, че в нашето юридическо образование във факултетите не се преподават близки дисциплини. В УНСС и в Нов български университет има, доколкото знам, медиация като свободноизбираем предмет. Трябва да се помисли много. В Европа критериите са много строги. Изискват се по 200 учебни часа. У нас все още сме със 60 учебни часа. Колеги разработват проект за стандарти за обучение по медиация. Особено във връзка със семейните спорове – трябва да има допълнително обучение."

В публичното пространство думата "медиатор" се прикачва към много други сфери. Медиаторът не е просто посредник по смисъла на Закона за медиация. "Аз лично на всяка работна група казвам, че медиаторът трябва да има висше образование, даже обучението по медиация може да бъде част от магистърска степен или към висше учебно заведение." – смята адвокат Елиза Николова.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15

"Започни млад": Вдъхновение за млади предприемачи

Насърчаването на младите хора с предприемачески дух да останат и да се развиват в България е от изключително значение за бъдещето на страната ни. За да задържим младите таланти в България, са необходими целенасочени усилия и промяна в нагласите и примера, който те получават. Пламен Попов, учредител и член на управителния съвет на Фондация..

обновено на 28.06.24 в 14:43
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Казуси от съдебната практика на Съда на ЕС

Юридическото предаване "Законът и Темида" даде начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В това издание на рубриката съдия Марияна..

публикувано на 28.06.24 в 12:40

Фестивал на сръчните ръце в село Бусинци за втори път

Днешните "Епизоди от живота" се посвещават на трънското село Бусинци, защото от днес до неделя  (от 28 до 30 юни ) там ще се проведе второто издание на "Фестивала на сръчните ръце". Събитието е посветено на вече забравени ръчни занаяти и традиции в България и Трънския регион. В трите дни на Фестивала ще има множество демонстрации на над 15..

обновено на 28.06.24 в 10:08