Да изрисуват стените на класната стая е предложил преди време художникът Ивайло Пашкулски, учител по изобразително изкуство в софийското 47-о средно училище „Христо Г. Данов“, на своите ученици шестокласници. Идеята получила одобрението на ръководството, децата се ентусиазирали и работата започнала. Предложили тема, нарисували на хартия проектите си и с напътствията на учителя ги пренесли върху стените на класната стая.
Първоначално идеята хрумнала на преподавателя заради неугледната учебна среда и очакването му, че когато сами създадат нещо, децата излизат от ролята си на консуматори и са склонни да се грижат за създаденото и да го пазят. Нещо повече, в процеса на работата те се самоорганизирали и се включили според способностите си в различните дейности, а и научили за техники, свойства на цветовете, композицията и други иначе далеч от всекидневните им интереси тънкости на изобразителното изкуство.
За интересния опит и резултатите от него художникът Ивайло Пашкулски разказва в рубриката „Всичко за образованието“.
В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg