Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Болестта като път към себе си

БНР Новини
Събитие, посветено на борбата с рака на гърдата, Атина, 2019
Снимка: БГНЕС

Увеличение с 81% на раковите заболявания в държавите с ниски и средни доходи до 2040 г. предвиждат Световната здравна организация (СЗО) и Международната агенция за изследване на рака. 

„Бремето на рака е значително и се увеличава. Един от всеки пет души ще развие някаква форма на рак през живота си. Вероятно е всяко семейство да бъде засегнато от болестта. Тя е причина за смъртта на средно десет милиона души годишно, или един на всеки шестима починали умира от рак“ – коментира Андре Илбави, следящ контрола върху болестта от СЗО. 

Ивайла Георгиева, Антонина Топалова, Ива Дойчинова и Биляна СавоваВсеки ден тежката диагноза застига хора, техните семейства и приятели. По какъв начин трябва да се реагира на болестта и доколко нагласата ни към нея е важна?

В „Нашият ден“ гостуват Антонина Топалова – преборила рака на гърдата и психолог във Фондация "Една от 8", Ивайла Георгиева – детски онкопсихолог и Биляна Савова, основател на фондация „МС – Мога Сам"

„Важно е да не воюваме с болестта – казва в разговора Савова. – защото това би било война със самите нас. Какъвто и път да изберем, най-важна е нагласата ни, която със сигурност променя връзката ни със самите нас.“





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йорданка Велкова (втората от ляво надясно)

Защо българският език трябва да бъде матуритетен в Обединеното кралство

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..

обновено на 06.05.25 в 12:00
Красимир Каракачанов

Българският войник е бил силен, когато сме осъзнавали нуждата от армията си

На 6 май – Деня на храбростта и празника на Българската армия, Красимир Каракачанов, бивш вицепремиер и министър на отбраната, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своите възгледи за бойната слава на българската армия, съвременните предизвикателства пред сигурността и мястото на България в международните съюзи. "Всеки, който е минал по Алеята на..

обновено на 06.05.25 в 10:53

Националният военноисторически музей отбелязва 6 май с Ден на отворени врати

С вход свободен от 10:00 до 17:00 ч. и празнична програма, Националният военноисторически музей ще отбележи 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия . Гостите на музея ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще бъде достъпът и до временните изложби: "Белезите на войната: загубеното..

обновено на 06.05.25 в 09:57

Безплатен музеен тур и активности за деца на 6 май в Музея на авиацията - Крумово

На 6 май (вторник) от 9:30 до 17:00 ч. Музеят на авиацията – филиал на Националния военноисторически музей, ще отбележи Деня на храбростта и Празника на Българската армия с вход свободен, безплатен музеен тур и активности за деца . В деня на отворени врати гостите на музея ще имат възможността да разгледат постоянната вътрешна и външна експозиция,..

обновено на 06.05.25 в 09:28
елен лопатар

И ловците доволни, и елените живи и здрави!

Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..

публикувано на 05.05.25 в 16:15