Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лекарствата в древността

БНР Новини
Снимка: nationallibrary.bg

Така наречените „лекарственици” съдържат древното познание на хората за билките и рецептите за тяхното приготвяне. Те достигат до нас през вековете най-често в преводи от гръцки език. Според сведенията от лекарствениците българите са страдали от страшни болести като чума и холера, както и от хранителни разстройства и ухапвания от диви животни. 

Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий” показва някои от най-интересните старопечатни книги, посветени на лекарствата, използвани някога, както и първият у нас пълен учебник по медицина от 19 век. Те могат да се видят в зала “История на книгата” във витрина „Лекарственици, билки, светци“. 

Доц. Елена Узунова, архивист от отдел „Ръкописи и старопечатни книги”, разказва в „Какво се случва”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
широковолвена мухоморка - Amanita amplivelata

Нов вид мухоморка откриха учени в софийския "Западен парк"

Учени от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания на Българската академия на науките (БАН) са направили значимо откритие в "Западен парк" в столицата София.  Екип под ръководството на доц. д-р Борис Асьов, съвместно с колеги от Турция, Франция и Чехия, е идентифицирал нов за науката вид мухоморка. "Този проект започнахме..

публикувано на 06.12.24 в 17:30

Античните надписи на Дионисопол

Предаването "Нашият ден" пренася своите слушатели назад във времето насред античния град Дионисопол – днешен Балчик.  След откриването на храма на Понтийската майка на боговете Кибела учените се срещат с 30 неизвестни до този момент надписи, които се превръщат в повод за цялостно изследване на античните надписи в града. Повече за тяхната..

публикувано на 05.12.24 в 12:02

Епизод 1: Божественият цвят на какаовото дърво

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте..

публикувано на 04.12.24 в 12:32
Д-р Антония Първанова

Медицината или политиката?

В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..

публикувано на 03.12.24 в 16:25
„Свети Георги и ламята“ от Лилиан Стамболиева (15 г.), ПГ „П. Яворов“, гр. Петрич

Аудиокнига "Български светци, царе, герои – митове и легенди"

Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..

публикувано на 03.12.24 в 09:35