Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво ни очаква след фалита на "Лафка"

БНР Новини

Реален или измислен беше фалитът на „Лафка“ и кой ще я замени – дали няма да е същият играч под ново име? На практика на пазара няма други играчи, те старателно бяха разчистени, и тези, които имат възможност да поемат логистиката и разпространението, са предрешени – получава се нещо като избор без избор.

Чевръстото задушаване на пресата съвпадна с пренасянето на изданията онлайн и доведе до монополизиране на всяка една брънка по веригата – от редакционната политика до дистрибуцията – този процес има отношение към темата за фалита на "Лафка" – темата на предаването "Нашият ден" с гости медийната наблюдателка Весислава Антонова, издателката на "Икономедиа" Галя Прокопиева, председателят на Българската асоциация на регионалните медии Димитър Николов и издателката на в. „Бряг“, Русе,  Маргарита Трифонова.

Въпросът с разпространението на регионалните и печатните медии изпъква особено остро в ситуация като сегашната, когато коронавирусът затваря редица значителни теми, а по думите на Димитър Николов „местният вестник е документ и оръжие срещу фалшивите новини“.

Весислава Антонова, Ива Дойчинова и Галя Прокопиева (от ляво надясно)

„Възможно е държавата на практика да субсидира частна разпространителска фирма, а защо не и същата тази "Лафка" под друго име – каза Галя Прокопиева, след като накратко очерта процеса на задушаване на медиите и изземването на разпространението. – Тъй като Български пощи ЕАД няма пълните възможности да разпространява печатни медии до всички кътчета на България, възможно е да потърси частен подизпълнител за тази цел.“

„Български пощи абдикираха от търговията с вестници, те нямат потенциал, няма точки, чрез които да достигат до крайния потребител" – съгласи се и Маргарита Трифонова.

Какъв е изводът от ситуацията?

Весислава Антонова вижда решение в „Качествените електронни медии, както и в качествени обществени медии, за които масовата аудитория трябва да настоява.“

„Качеството на съдържанието е фундаментално – и според Прокопиева, – а читателят трябва да осъзнае, че за такова съдържание се плаща.“

Чуйте целия разговор.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31