Така поне си представят неотложните действия срещу коронавируса малките възпитаници на „Летящата класна стая“ – базовият център на „Кооперативна академия“. Академията е обучителна организация, работеща по модела на кооперативната грижа с методика на обучението, структура и управление според формата на Световната асоциация на кооперативите.
Поводът да надникнем в центъра е една работилница от програмата на за съжаление отложения фестивал „(не)Възможното образование“, подготвена от психоложката Петя Гиева, съоснователка и учителка в Академията. „Картография на радостта“ е надсловът на работилницата, в чийто център е играта. Играта не като забавление, загуба на време или „метод“ за обучение, а играта като процес на учене, общуване, изява и израстване на детето. Дори когато играта е спонтанна и без участие на възрастен, тя е незаменима като „тренировка“, симулация на житейски роли, ситуации, търсене на решения и справяне с проблеми. Лишаването от игра или според специалистите „игровата депривация“ оказва силно отрицателно въздействие върху малките и в по-късните им години като възрастни. Прояви на насилие, антисоциално поведение, неуспешно общуване, дори нарушено мозъчно развитие са сред заплахите за лишените от възможност да играят деца. А когато играта е част от обучението, тя предоставя чудесна възможност за развитие, изява и стимулиране на любознателността.
Повече за опита на психоложката Петя Гиева чуйте в записа. Работилницата „Картография на радостта“ и другите отложени прожекции и събития от фестивала „(не)Възможното образование“ ще очакваме с интерес след отмяната на мерките срещу коронавируса.
Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..
Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..
Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg