Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наказателна отговорност за нарушителите на домашната карантина

Експрокурорът, адвокат Захари Генов
Снимка: БНР

В раздела „Престъпления против народното здраве и против околната среда“ на НК има член, който гласи, че „който наруши наредба, издадена против разпространяването или появяването на заразителна болест по хората, се наказва с пробация или с глоба от сто до триста лева. Ако деянието е извършено по време на епидемия, свързана със смъртни случаи, наказанието е лишаване от свобода до една година или пробация“. Текстът е в Кодекса от 1982 г. и е ремонтиран няколко пъти, последната му промяна е в сила от началото на 2005 г.

В Италия, която е най-засегната в Европа, нарушителите на карантината са заплашени с до 3 месеца затвор и глоба от 206 евро за поставяне в риск на общественото здраве. Доста по-строги мерки за нарушаване на карантина се предвиждат в държави, където COVID-19 не е толкова разпространен. В Израел, например, ако някой, поставен под карантина, напусне дома си, може да получи 7 години затвор. Заразените в страната са 42. Властите въведоха 14-дневна задължителна карантина за всички пристигащи в страната. Изолирани ще бъдат както гражданите на страната, така и чужденците. Израелската полиция води поне осем разследвания срещу граждани, които не са спазили препоръките на медицинските експерти да не напускат жилищата си за 14 дни при връщането си от държави с много болни. Градските власти в Москва заплашват със затвор до 5 години хората, които не се самоизолират в домовете си за две седмици, след като са посетили държави, тежко засегнати от заразата. Контролът се упражнява чрез 100 000 камери, които обхващат 95% от жилищните сгради. В Русия засега официално е съобщено за 17 заразени. В Германия нарушаването на домашна карантина може да доведе до 2 години затвор или глоба. И в Гърция се предвижда 2 години лишаване от свобода за нарушителите на карантина. Властите в Южна Корея, която е втората най-пострадала от заразата страна в Азия след Китай, приеха специално законодателство в борбата с разпространението на вируса. То предвижда до 1 година лишаване от свобода за нарушителите на карантина и глоба до 8200 долара. Здравните власти в страната отчитат 7382 заразени, смъртните случаи са над 50. В Хонконг се предвижда 6 месеца затвор за нарушителите на наложена карантина. Най-радикални мерки срещу нарушителите на карантина заради коронавируса се предприемат в Северна Корея, макар че официално засега там няма регистриран случай на COVID-19. Според южнокорейските медии висш държавен служител в Пхенян е бил разстрелян, след като отишъл да се изкъпе в обществена баня, докато бил поставен в изолация заради служебна визита в Китай. Властите в Северна Корея решиха карантината да е един месец вместо 14 дни. Тази информация беше публикувана на страниците на в. „Сега“. 

Екипът на предаването „Законът и Темида“ потърси отговор на въпроса нуждае ли се от промени НК в този аспект и трябва ли да се търси наказателна отговорност за нарушителите на карантината?



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10