Събитията от последните седмици принудиха глобалния свят да си спомни своите граници – във всякакъв смисъл. А ситуацията ни кара да преосмислим не само дневния си ред, но и понятия като близост, принадлежност и далечно. За съжаление много от нещата, които смятахме за твърде важни се оказаха по-второстепенни, а на преден план се оказаха други приоритети.
Несъмнено обаче днес тревогата за близките и приятелите е по-осезаема от всякога. А тази тревога е особено силна, когато знаем, че много от нашите роднини и приятели живеят далече зад границите на България и Европа, а пътят помежду ни вече не е на самолет разстояние.
Тези размисли ми напомниха за една книга на Илия Троянов, която представихме през август 2019 година. Книгата е озаглавена: „След бягството“ и е опит на германския автор с български произход да надникне във вътрешния свят на хората, потърсили живот далеч от корените си.
Когато светът е глобален и самолетите летят навсякъде – „След бягството“ се четеше по един начин. Прочитът ѝ днес обаче – в миг на пандемия – би бил съвсем различен. Както различно звучат и разговорите ни за емиграцията, гражданите на света и бежанците.
Едно телефонно интервюто на Дарина Маринова с Илия Троянов от месец август 2019 за книгата му „След бягството“ може би ни дава възможност да проверим и преначертаем границите вътре в себе си и на картата. И да останем с надежда, че когато лошото свърши, ние – човеците с едно или повече отечества, ще знаем нещо ново и важно за живота и за планетата.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg