Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Така не постъпва никой / People Don’t Do Such Things в неделя след полунощ

Снимка: Даниела Манолова

Известният крими разказ на Рут Рендъл, който стои в основата на нощната аудиопродукция дължи заглавието си не на някаква обобщителна реплика на героите, а на цитат, цитат от „Хеда Габлер“ на Хенрик Ибсен.

Този факт не е случаен. За всички, които пословично подценяват криминалната литература, това е знак не само за някаква странна претенция или словесно изхвърляне. Рут Рендъл не само е призната много много отдавна за кралица на английската криминална литература, но за разлика от Агата Кристи, например, тя не се впуска във виртуозно заплетени сюжети, а се фокусира върху мотивацията на героите. Тази особеност на писателския стил на отражение носи едно огромно преимущество – различни гледни точки, противоречия, сложни характери и произлизащо от това сложно замисляне и обмисляне от страна на читателя и слушателя преди да се раздадат присъдите. Нещо повече, писателката има уникална власт над своята аудитория, тъй като може да манипулира симпатиите и емоциите. В историята на Рендъл понякога читателят намира, че започва да съчувства на убиеца, което е смущаващо и го предизвиква да постави под въпрос самите етикети на детектив и престъпник – дали наистина са само в черно и бяло, и дори собствения си морал и връзката между доброто и злото.

Новосъздаденото приятелство между тримата главни герои – Aртур (Илия Добрев), жена му Гуен (Петя Силянова) и лъскавия романист Рийв (Ириней Константинов) – отначало изглежда врата към нови примамливи хоризонти отвъд изолацията и умората от затвореното крайградско съществуване, но полека-лека се отмества на доста по-зловеща територия.

Драматизацията и режисурата е направена от Илия Атанасов. Музикално оформление: Валя Бояджиева. Звуково оформление: Силвия Гочева. Звукорежисьор: Мая Стоянова. Актьорският състав включва и Лидия Вълкова, Меглена Караламбова, Вълчо Камарашев и Димитър Иванов.
„Така не постъпва никой“ е фино изработено аудио, което, благодарение на великолепните актьорски изпълнения, ще ви увлече в една сложна от психологическа гледна точка история.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05

Епизод 5: Роклята на Алла

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 23.03.24 в 08:35

Неподражаемият Славомир Мрожек в неделния радиотеатър

Радиотеатърът е подготвил за своите почитатели три произведения на полския драматург Славомир Мрожек: "Лисан кандидат", "Лисан философ" и "Вода". Идеята за миниатюрите с главен герой Лисан идва на Мрожек от знаменития средновековен пародиен епос "Роман за Лисан", в който главни герои за животни – лисица, вълк, мечка… Мрожек обаче обръща нещата:..

публикувано на 22.03.24 в 14:15

Епизод 4: Кураж на неочаквани места: Серго и Мария

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо, че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 16.03.24 в 08:30

Скритата реалност

Според руския академик Козирев времето е енергия, способна да се разсейва или концентрира. Известните огледала на Козирев променят плътността на времето и доказват, че човешкият мозък е способен да получава информация независимо от географията и от времето. Те предават и приемат информация. Там миналото и бъдещето се преплитат. Според академик Козирев..

публикувано на 15.03.24 в 15:02