В тежките седмици на изолация, страх и несигурност, мислим за себе си, за собственото си здраве и бъдеще, за това как да оцелеем след необичайната криза. Но много животни бедстват, защото няма кой да се грижи за тях. За съжаление не са малко и случаите на изоставяне на домашни любимци – предимно кучета и котки. Стопаните им ги изхвърлят на улицата поради страх, мислейки, че те могат да ги заразят с коронавирус, но няма никакви данни за такава опасност. Бездомни животни, които обикновено си намират храна в близост до ресторанти, сега гладуват, тъй като много от заведенията за хранене не работят.
Първото онлайн международно обединение за правата на животните е по инициатива на украинската организация UAnimals. То ще се проведе от 2 до 5 април във всички онлайн социални мрежи. Всеки може да се снима и да запише своето послание и да го публикува в профилите си с хаштаг #animalrightsonline
Как можете да се присъедините към международното онлайн обединение за правата на животните?
Правете снимки или видеоклипове с вашите послания и призиви срещу експлоатацията и жестокостта над животни. Качвайте видеоклиповете, снимките и текстовете си в социалните мрежи Facebook, Instagram, Twitter и други. Обозначете локацията си и напишете хаштаг #animalrightsonline. Поканете приятели и местни организации също да се включат.
По повод онлайн инициативата animalrightsonline е разговорът в „Аларма“ с Петя Алтимирска, председател на Сдружение КАЖИ – Кампании и активизъм за животните в индустрията, което от години води битка за забрана на фермите за ценни кожи у нас.
„Може би е малко странно за някои хора, точно сега да говорим за животни. Почти цялата планета е под карантина, но за съжаление дори под карантина експлоатацията на животни и жестокото отношение към тях не спират. Гражданският активизъм за правата на животните също се промени, сега една важна кауза не може да събере на протест хората по улиците и площадите. Затова се променят и начините за въздействие.“ – споделя Петя. Тя напомня, че според официалните данни, заразата с COVID-19 започва от дивите пазари в Китай, където котки, кучета, прилепи, броненосци и други дребни животни се продават, понякога живи, за да бъдат убити, одрани и разфасовани на място, и впоследствие сготвени и изядени. Китайското правителство вече е забранило тези пазари, но скоро се появиха видеоклипове в интернет, които показват, че те отново работят. Но проблемът е, че такива пазари има хиляди, не само в Китай, но и в други страни в Южна Азия.
Петя Алтимирска добавя още: „Биосигурността ще бъде един от приоритетите за всички страни по света. Програми за биосигурност има и в България по отношение на индустриалното животновъдство. Мерките за биосигурност трябва да бъдат много строги. Отглеждането на животни за кожи представлява потенциална зараза: 14 силно заразни заболявания, предаващи се от животно на човек, могат да пламнат от фермите за норки. А няма програма за биосигурност там.“
Припомняме, че фермите за норки в България са две с общ капацитет 130 000 умъртвени животни на година, а парламентът още не е разгледал промените в законите, отнасящи се до тази дейност. Още през 2018 година над 51 000 подписа на български граждани бяха внесени в Народното събрание с искане за забрана добива на ценни кожи у нас.
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..
Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg