Това е роман за зловещия политически и социален експеримент на социализма, на който бяхме подложени, който се сгромоляса с тежки последици за нас. Второто издание на романа „Покривът“ (първо 2007) на Георги Марков излезе в том с твърди корици и текстове на Цвета Трифонова и Светлозар Игов, както и с бележките на автора и стенограма на СБП от 1963 с разговора на мастити писатели от соца с младия тогава Марков. Впрочем тази стенограма показва не само защо романът му не е публикуван тогава, но и как верните на партията писатели са се справяли с тези, които не са съобразяват с изискванията на соцреализма.
Съпътстващите романа текстове са много важни за поставянето на „Покривът“ и в литературния контекст, и в политическия. Ето какво пише Цвета Трифонова: „Книгата на Георги Марков ще е пионер сред изворовите белетристични четива, едно от най-автентичните и достоверни свидетелства за политиката, механизмите и краха на „великото“ строителство. Тя е необходима на бъдещето. Тя ще има ролята на учебник, представящ един разгромен период в българската история, бит и култура. Освен че е носител на информация, тя е и доблестен акт на националното себепознание, създаден в годините на тотална идеологическа манипулация и повсеместно подкопаване на фундаментите на живота.“
Ето какво пише самият Георги Марков в бележките си за книгата: „И сега, покатерен на най-високата част на тоя покрив, аз слушах наблизо един шмекер, когото наричаха Бъчвето, да казва моите собствени мисли: "Както е тръгнало, братче, скоро ще направят покрив на цялото земно кълбо... И ще си живеем като в оранжерия!...“
Чуйте Димитър Кенаров."10 разказа за съвременното изкуство" е цикъл лекции на художника Правдолюб Иванов, който започва на 15 октомври в пространството на "Център 24". Правдолюб Иванов е художник, който дълги години работи в областта на арт инсталацията, фотографията, обекта и рисунката. Сред темите на планираните лекции са Дада и Марсел Дюшан, технологиите,..
Фестивалът на съвременната българска керамика се наложи през последните години като най-голямото и обединяващо събитие, което мотивира художниците керамици да работят специално за тази изява и да покажат най-новите си творби, да видим наред с признатите майстори и творби на млади художници, да се върнем назад и да погледнем в бъдещето. Както вече..
Авторският моноспектакъл на Екатерина Велева се нарича "Сянка". В него се проследява един ден от живота на студентката Кати. Нейните мечти са свързани само със сцената и се е борела с вътрешните си спирачки, страхове и съмнения. Тя е момиче, което се опитва да избяга от реалността през своята мечтателност и наивност. "Сянка" е дебют за Велева...
Благоевград ще има кинофестивал за международни и български късометражни филми. Blagoevgrad short film festival е първият по рода си форум за региона. Фестивалът включва в програмата си прожекции, работилници и дискусии, които ще дават нова технология за работата на професионалистите в индустрията. Целта е, освен прожекции на филми, да има и поле за..
Новата самостоятелната изложба на Марта Джурина носи името "Флуидна светлина". В нея са включени творби, част от които продължават изследванията на художничката върху светлината, цвета и фотографската материя през последните две години. Работите са записи на енергия, движение и светлинни взаимодействия. Според Джурина ефектът се постига, след като..
В предаването "Български изпълнители" на 13 октомври 2025 ще ви представим отблизо оперната прима Цветелина Василева . В живота тя сияе с..
На 7 октомври се навършиха 19 години от убийството на Анна Политковская, случайно или не, съвпадащо тогава с рождения ден на Владимир Путин. Защо..
“Всички пътища водят към Рим”, казват хората и това съвсем не е случайно. Този известен израз произлиза от историята на Древен Рим. По негово време всички..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg