Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Смиляна Захариева: Гласът може да лекува

Снимка: Личен архив

В последните дни певицата Смиляна Захариева, най-мощният глас на планетата, изнася балконски концерти за пловдивчани и родопските й песни огласяват тепетата на Пловдив по вечерно време.

Гласът на Смиляна, „който чупи музикалната техника“ е най-мощния глас на планетата и това не е просто публикация, това е рекорд на Гинес от 2019 - 113 децибела от разстояние 2 метра и половина.

„Изпълних една своя мечта. И дори с това, че можех да афиширам, че съм българка. Навсякъде писах, че освен българка съм и пловдивчанка”, каза тя миналата година.

Когато Смиляна започва да мечтае за рекорд именно за Гинес си го е представяла по един съвсем романтичен начин – как ще пее някъде в Родопите, как ще има кабагайди около нея, но самият изпит е протекъл по съвсем прозаичен начин – в затворено помещение със специална техника и със специални наблюдатели от Гинес.

Сега какво ще прави народната певица – след като е покорила такъв връх като Книгата Гинес.
За нея обаче това е само началото – тя, както и много лекари, психолози и учени смята, че музиката не е само музика – тя е средство за лечение , а защо не – и още нещо.  Възможно е родопската песен и една методика на лечение чрез музика да се отразява чисто физиологично и да лекува болести в пълния медицински смисъл.
„Звън на терапия за релакс“, е нарекла певицата тази методика.

Сега не е възможно Смиляна да продължи да експериментира с лекари и учени това, но след време й предстои доста работа по темата как вокалите се отразяват върху човешките органи.
Дали чудото на музиката може да ни помогне? Това не знам. Знам само, че един толкова мощен български глас и жената – негов носител – с безкрайния си човешки оптимизъм могат да помогнат и в тези тревожни времена.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35