В последните дни певицата Смиляна Захариева, най-мощният глас на планетата, изнася балконски концерти за пловдивчани и родопските й песни огласяват тепетата на Пловдив по вечерно време.
Гласът на Смиляна, „който чупи музикалната техника“ е най-мощния глас на планетата и това не е просто публикация, това е рекорд на Гинес от 2019 - 113 децибела от разстояние 2 метра и половина.
„Изпълних една своя мечта. И дори с това, че можех да афиширам, че съм българка. Навсякъде писах, че освен българка съм и пловдивчанка”, каза тя миналата година.
Когато Смиляна започва да мечтае за рекорд именно за Гинес си го е представяла по един съвсем романтичен начин – как ще пее някъде в Родопите, как ще има кабагайди около нея, но самият изпит е протекъл по съвсем прозаичен начин – в затворено помещение със специална техника и със специални наблюдатели от Гинес.
Сега какво ще прави народната певица – след като е покорила такъв връх като Книгата Гинес.
За нея обаче това е само началото – тя, както и много лекари, психолози и учени смята, че музиката не е само музика – тя е средство за лечение , а защо не – и още нещо. Възможно е родопската песен и една методика на лечение чрез музика да се отразява чисто физиологично и да лекува болести в пълния медицински смисъл.
„Звън на терапия за релакс“, е нарекла певицата тази методика.
Сега не е възможно Смиляна да продължи да експериментира с лекари и учени това, но след време й предстои доста работа по темата как вокалите се отразяват върху човешките органи.
Дали чудото на музиката може да ни помогне? Това не знам. Знам само, че един толкова мощен български глас и жената – негов носител – с безкрайния си човешки оптимизъм могат да помогнат и в тези тревожни времена.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg