Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваня Григорова:

В условия на пандемия разходи не се пестят

Ваня Григорова
Снимка: Личен архив

"Извънредното положение доведе до ситуация, в която синдикати и работодатели сме на една страна, каза Ваня Григорова, икономически съветник на КТ "Подкрепа".

Общите искания са насочени към това държавата да бъде гарант за компенсиране на загубените доходи от труд, да бъде гарант за запазване на заетостта.

Това не става, защото целта на правителството е да пести пари, а в условия на пандемия средства не се пестят.


Повод за срещата на Националния съвет за тристранно сътрудничество са промените по предложения план 60/40 за компенсиране на работещите. Синдикатите предлагат:
100% компенсация за заплатите до 800 лв.
80% за покриване на заплатите до 1500 лв.
 и 60% за заплатите до 2500 лв.

Целта е да се осигури компенсиращ минимум за работещите, а не да се изплатят заплати на всеки.

Има искане да се отпусне допълнителен платен отпуск за уязвими групи работници - хора с увреждания, майки на малки деца, на които им се наложи да вземат платен, а сега ще се наложи и неплатен отпуск.
В тази връзка министър Сачева предлага помощ от 375 лв. за хората в неплатен отпуск. Което показва неразбиране между правителството от една страна и синдикатите и работодателите от друга.
 Защото последните настояват за компенсация за загубен трудов доход, което е различно от социална помощ.

По въпроса за това кой трябва да поеме тежестта по възстановяване на икономиката и връщане на взетите средства - между работодатели и синдикати няма разбиране.

Друг спорен въпрос са промени в данъчното законодателство - тъй наречения данък богатство и по-прогресивно данъчно облагане.

Господин Борисов говори за същото, но към кого го адресира? - реторично попита Григорова.
Говори за бентлита, но именно управляващите са хората, които да пренасочат средствата и, които могат да накарат бентлитата да работят за хората.

Друга уязвима група са самоосигуряващите се - творци, преводачи, хора от най-различни професии, включително таксиметровите шофьори. На тях се предлага щедро възможността да изтеглят безлихвен заем.

Сред важните искания на синдикатите е и спешното приемане на постпандемичен план за излизане от кризата. Защото моментът да се мисли как ще продължим след края на извънредното положение, е сега."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мамфидент": Изкуствен интелект в помощ на майките след раждане

Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..

обновено на 25.02.25 в 13:34

Енергийна бедност и замърсяване на въздуха: Как да излезем от порочния кръг?

Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..

обновено на 25.02.25 в 12:39

Черни връх без граници: незабравимо изживяване за хора с увреждания

Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..

публикувано на 25.02.25 в 12:00

Връчиха Годишните награди за образование по икономика в средните училища

На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..

публикувано на 25.02.25 в 11:22

Финансовата грамотност – ключово умение за бъдещето

В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..

обновено на 25.02.25 в 11:17