Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Код „Венецианско биенале“ по време на изолация

Яра Бубнова
Снимка: Ани Петрова

В мирно време на изолация е логичен въпросът без какво можем или не можем да живеем. В ефира на „Нашият ден“ го поставя кураторът, художествен критик и директор на Националната галерия Яра Бубнова навръх Световния ден на дизайна. Кое е това изкуство, което е жизнено необходимо да видиш, да се докоснеш до него? 

Самата Бубнова преосмисля начина, по който представя паметта на културата и в музеите на Националната галерия. Как се живее заедно и как не се живее заедно? Изкуството дълбоко и често метафорично рефлектира върху проблемите, които хората не могат да назоват. Как да се назове усещането за съвместност и за живот в кризисни моменти – изкуството винаги идва на помощ.

В своеобразната радиоефирна инсталация се намесва и код „Венецианско биенале“, който дава възможност за анализ на участието на България в 58-ото му издание през 2019 година и медийното му отразяване. Защо българското участие, погледнато от днешна дата и в условията на криза, може да се окаже пророческо с посланията си и защо е важно за страната ни да присъства на подобни форуми – чуйте още в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паулина Мичева

"Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо и изкуството да се разказват вечни истории

За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо  в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..

публикувано на 20.02.25 в 10:15
Творба на К. Калъчева

"Полилеят на подпалвача" – обща изложба живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев

В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..

публикувано на 20.02.25 в 09:15

Изложба "Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието"

"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието".  Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..

публикувано на 20.02.25 в 09:10

В Радомир историкът Симеон Мильов представя най-новата си книга

В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..

публикувано на 20.02.25 в 09:03

Премиера на документалния филм за Милен Цветков

Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща живота и професионалния път на един от най-непримиримите български журналисти. Във филма са включени интервюта с колеги, приятели и близки на Милен Цветков, както и архивни кадри от негови предавания..

публикувано на 20.02.25 в 08:59