Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристина Ескенази

На какъв етап сме в изследванията за създаването на лекарство за Covid-19

На какъв етап сме в изследванията, които могат да ни доведат до създаването на лекарство за Covid-19? Какво означава да създадеш молекули срещу коронавируса? Пресечната точка между нуждата от финансиране и управлението на патента? Кристина Ескенази – председател на Биотехнологичен и здравен клъстер и член на УС на Клъстер Изкуствен интелект, даде повече подробности в "Нашият ден":

"Учените от нашата компания успяха да разработят строен подход към лечение на болестта през последния месец и половина. 

Това означава създаването на малки молекули, които да могат успешно да възпират възможността на Covid-19 да свързва с клетките. На този етап имаме обещаващи резултати от най-големите лаборатории в Европа и в САЩ, които показват, че нашите малки молекули са с най-голяма активност и селективност в класа си. 

Предстои тепърва да се правят изследвания, т.нар. "предклинична фаза", в която да се уточни тези лекарства и молекули как си взаимодействат – радиоактивност, токсичност и др. Един такъв етап продължава по-дълго, но поради пандемията и извънредната ситуация имаме оптимизма, че бихме могли, ако успеем да намерим финансиране, разбира се, ще можем за 8-9 месеца да имаме вече молекула, която да знаем със сигурност как работи върху животни и после да се пристъпи към тестове с хора. 

И се надяваме, че това ще бъде големият пробив, който човечеството така усилено търси

Последните проучвания сочат, че този коронавирус Covid-19 е по-различен от останалите. Той се свързва, подобно на вируса на HIV, директно с Т-клетките, т.е. с нашата имунна система."

Финансирането

"Истината е, че в Европа нещата се случват бавно и тромаво. Това не ни спря, след серия от преговори на практика напреднахме с американски инвеститори. Главният ни учен – д-р Фратев – е консултант към Фармацевтичния университет в Тексас. Той е известен български учен с опит в ин-силико дизайна и разработката на малки биологичноактивни молекули. Имаме вече проектодоговор с един от американските инвеститори. 

Много бихме искали този патент да бъде български." – категорична е Кристина Ескенази. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Подаръците

Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва  практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..

публикувано на 31.12.24 в 15:50

Националната служба за съвети в земеделието: 25 години доверие и подкрепа за фермерите

Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..

обновено на 31.12.24 в 11:48

Подкрепа за децата на загиналите служители на МВР – кауза с бъдеще

В навечерието на 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Милена Шаркова от фондация "Емил Шарков" и с Венцеслав Рангелов – спортен деятел, филантроп и съосновател на фондация "Национали 94". Шаркова и Рангелов да двама души с големи сърца, които за поредна година организираха благотворителни събития в подкрепа на децата на загиналите..

публикувано на 31.12.24 в 10:20

Как да приготвим Василопита за новогодишната нощ

В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта за празничната трапеза. В България една от най-обичаните традиции в новогодишната нощ е приготвянето на баница с късмети. Този обреден десерт символизира надеждата за щастие и успехи през новата..

обновено на 31.12.24 в 10:08

Импулсът в мен: Игри в празничите дни

Вечерта на Нова година не е нужно да премине на масата пред телевизора. За да не ни е скучно, може да изготвим собствена забавна програма.  За тържеството ще ви трябват дребни подаръчета, като забавни малки предмети, бонбони и вкусотийки. Помислете също колко човека ще се съберете, ще има ли деца и на каква възраст, какво ще е свободното..

публикувано на 31.12.24 в 09:35