На откриването на антитела към SARS-CoV-2 - вируса, причиняващ Covid-19, се гледаше като на „имунитетен паспорт“ или „здравен сертификат“, който би позволил на хората да пътуват или да се върнат на работа. Но в момента няма доказателства, че хората, които са се възстановили от Covid-19 и имат антитела, са защитени от повторна инфекция.
„Теорията за груповия имунитет става все по-малко валидна. Това не е решението, напротив, хората трябва да правят всичко възможно да не се заразят“, изтъква доцент д-р Михаил Околийски, представител на офиса за България на СЗО по значими въпроси като имунитета, заразяването чрез кръв или при раждане, и разяснява подробности за коронавирусите от близкото минало – MERS –CoV (Middle East Respiratory Syndrome) и SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome).
Повечето от научните изследвания показват, че хората, които са се възстановили от инфекция, имат антитела срещу вируса. Въпреки това някои от преболедувалите имат много ниски нива на неутрализиращи антитела в кръвта си. Към 24 април 2020 г. нито едно проучване не е оценило дали наличието на антитела към SARS-CoV-2 дава имунитет към последваща инфекция от този вирус при хора.
„Швеция, която беше давана за пример като много либерална по отношение на мерките, в момента се проваля, изтъкна д-р Околийски, за разлика от всички останали скандинавски държави там смъртността е много висока и тепърва въвеждат мерки, които България въведе в много ранен етап и затова сега е една от държавите в Европа с най-ниска смъртност, причинена от Covid-19.
СЗО не може да санкционира, допълни той, тя прави анализи и препоръки, а как те се прилагат, зависи от националните власти на всяка една държава.“
От началото на пандемията Covid-19 най-често споменаваната организация е Световната здравна организация. Когато лидерите на 50 държави основават Организацията на обединените нации през 1945 г., един от приоритетите им е създаването на глобална здравна организация. СЗО е създадена на 7 април 1948 г. като специализирана агенция на ООН, отговаряща за международното обществено здраве. СЗО публикува насоки за адаптиране на обществените здравни и социални мерки за следващата фаза в борбата с Covid-19.
Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..
Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg