На откриването на антитела към SARS-CoV-2 - вируса, причиняващ Covid-19, се гледаше като на „имунитетен паспорт“ или „здравен сертификат“, който би позволил на хората да пътуват или да се върнат на работа. Но в момента няма доказателства, че хората, които са се възстановили от Covid-19 и имат антитела, са защитени от повторна инфекция.
„Теорията за груповия имунитет става все по-малко валидна. Това не е решението, напротив, хората трябва да правят всичко възможно да не се заразят“, изтъква доцент д-р Михаил Околийски, представител на офиса за България на СЗО по значими въпроси като имунитета, заразяването чрез кръв или при раждане, и разяснява подробности за коронавирусите от близкото минало – MERS –CoV (Middle East Respiratory Syndrome) и SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome).
Повечето от научните изследвания показват, че хората, които са се възстановили от инфекция, имат антитела срещу вируса. Въпреки това някои от преболедувалите имат много ниски нива на неутрализиращи антитела в кръвта си. Към 24 април 2020 г. нито едно проучване не е оценило дали наличието на антитела към SARS-CoV-2 дава имунитет към последваща инфекция от този вирус при хора.
„Швеция, която беше давана за пример като много либерална по отношение на мерките, в момента се проваля, изтъкна д-р Околийски, за разлика от всички останали скандинавски държави там смъртността е много висока и тепърва въвеждат мерки, които България въведе в много ранен етап и затова сега е една от държавите в Европа с най-ниска смъртност, причинена от Covid-19.
СЗО не може да санкционира, допълни той, тя прави анализи и препоръки, а как те се прилагат, зависи от националните власти на всяка една държава.“
От началото на пандемията Covid-19 най-често споменаваната организация е Световната здравна организация. Когато лидерите на 50 държави основават Организацията на обединените нации през 1945 г., един от приоритетите им е създаването на глобална здравна организация. СЗО е създадена на 7 април 1948 г. като специализирана агенция на ООН, отговаряща за международното обществено здраве. СЗО публикува насоки за адаптиране на обществените здравни и социални мерки за следващата фаза в борбата с Covid-19.
В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..
В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев. Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Коя реалност "Помним какво направи Зукърбърг , премахвайки фактчекърите от "Мета" в САЩ,..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg