Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светът е на пауза, трафикът на хора – не

БНР Новини
Снимка: Pxhere

Трафикът на хора е нещо, което се случва на другите, докато не се случи на нас или наши близки. Повечето хора свързват трафика на хора с отвличане най-вече на деца, но тези случаи заемат 5,64% от печалната статистика. 

За сметка на това 43,4% стават жертви на сексуална или трудова експлоатация, подведени от фалшива обява за работа

Днес, в ситуация, в която мнозина остават без работа и изпадат в безизходица, е възможно да попаднат на предложение, което звучи като решение. А в някои случаи зад това може да има заложен капан.

"Ако едно предложение е твърде хубаво, за да е истина, вероятно не е истина, изтъква Мартин Стефанов от фондация А21. Ако ви предлагат неквалифицирана, но добре платена работа в чужбина – твърде вероятно е да става въпрос за измама.

Образованието или по-високият социален статус не са гаранция, че ние, наши близки, колеги, съседи ще останем недосегаеми."

Дори при положение че подобен риск ви звучи абстрактно и като да не се отнася до вас, имайте предвид, че трафикът на хора е най-бързо разрастващото се престъпление по целия свят, генериращо повече от 360 млрд. български лева на година.

На националната телефонна линия 0800 20 100 можете 24 часа в денонощие да се обадите безплатно от всяка страна в ЕС – да подадете сигнал, да проверите потенциален работодател или да споделите опит.

"По-добре опасенията ви да излязат преувеличени, отколкото да пропуснете да помогнете", казват хората, които отговарят за линията, и уверяват, че можете да се обадите при пълна конфинденциалност.

Фондация А21 е част от международна мрежа, която има свои представителства в 14 държави по света.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Ставру в студиото на предаването

Ангажираност вместо истина: Новата формула за медийно съдържание

В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..

обновено на 13.05.25 в 14:07
Проф. Стоян Денчев, Нина Цанева и доц. Диана Стоянова

Университетът по библиотекознание и информационни технологии чества 75-годишнина

Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития. За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ..

публикувано на 13.05.25 в 10:15

И замириса на море

Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..

публикувано на 12.05.25 в 16:10

Между благотворително мотосъбитие, детска книжка, наводняване на съседа и Куала Лумпур

Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..

публикувано на 12.05.25 в 13:32

Конкурсът "Хижа на годината": Кой и защо заслужава признание

Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..

публикувано на 12.05.25 в 10:22