Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адекватни ли са мерките за спасяване на летния сезон 2020

Буреносни облаци и над българския туризъм вследствие на пандемията: лято 2020 е пълно с неизвестни.
Снимка: БГНЕС

На пръв поглед всички са загрижени за туризма, който попада сред най-засегнатите сектори на икономиката. Също така всички са съгласни, че летен туризъм не е синоним на морски курорт и че летният сезон на 2020 трябва да бъде подчинен на идеята България да бъде гостоприемна към българския турист.

Как обаче да бъде спасен летният сезон тази година и да постигне благородната цел българите да преоткрият България не само през 2020, а и по принцип.

В последните дни като че ли се говори само за безплатни чадъри и шезлонги и мерене на отстояния в пясъка. (На среща на премиера с представители на ресторантьорския и хотелския бизнес се взе решение за намаляване на ДДС на 9%.)

"Нашият ден" покани представители на различни сектори в един разговор накъде да поеме туризмът, за да излезе от кризата?

Депутатът от ВМРО Искрен Веселинов представи предложенията за промени в законодателството. Сред предложенията беше спасяване на чартърните полети и гарантиране на достъпа на чуждестранни туристи, предполага се най-вече до големите морски курорти. Подобна мярка би била и доста скъпа, а и изисква здравното министерство да се натовари, поемайки отговорност за контрола и гарантирането на здравната безопасност.

Чуйте и останалите предложения, засягащи намалено ДДС, удължаване на периода за връщане на платени вече такси за пътуване в чужбина. Както и ваучери за почивка.

"Най-лесно е да ни оставят да работим, а после да мислят как да ни подпомагат – каза Явор Стоянов от Асоциацията на планинските водачи, който не се разпознава в мерките за спасяване на туризма.

Ако някой отрасъл на туризма може да се възстанови бързо, то е именно планинският, устойчивият, екологичният. Същевременно има забрана за посещение на хижи, за използване на огнища и чешми." 

Тези и други куриозни моменти в спасителната програма изтъкна Явор Стоянов:

"Добре щеше да е вносителите на мерките в НС да се бяха допитали до хората от бранша – каза д-р Мартин Захариев, зам.-председател на Управителния съвет на Националния борд по туризъм. Той коментира идеята за ваучери, която не е от днес и работи добре в страни като Германия, Франция и в съседна Румъния.

Захариев донякъде иронично изрази опасение туристическият сезон да не бъде удавен в опити да се спаси.

Срокът за строеж по морето беше извънредно удължен до 15 юни. Бетоненото настъпление продължава, възможност за протести и контрол няма. На 6 май разбрахме за унищожените гнезда в района на Дуранкулашкото езеро от същия собственик, който преди години изля бетон в резерват "Яйлата". 

Докато карантината затваряше очите ни, ВМРО внесе законопроект, който да узакони строежа върху дюни и предвижда ново увеличаване на глобите за палатки. Това са част от проблемите, изложени от Борислав Сандов, Координатор на кампаниите за Фондация за околна среда и земеделие. Той също изрази недоумение защо екологичният, планински устойчив туризъм, който е и най-малко рисков, е обект на най-тежките и абсурдни забрани и няма да бъде подпомаган, и кой и как ще се възползва от мерките за подпомагане.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40